darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2022-04-20

Zaskórniki otwarte i zaskórniki zamknięte - czym są, czym się różnią i jakie skuteczne kosmetyki na zaskórniki polecamy?

Zaskórniki otwarte i zaskórniki zamknięte - czym są, czym się różnią i jakie skuteczne kosmetyki na zaskórniki polecamy?

Zaskórniki to problem, z którym boryka się naprawdę wiele osób. Największą tendencję do nich mają osoby z cerami tłustymi i normalnymi w stronę przetłuszczających się. Jesteśmy niemal pewni, że za każdym razem, gdy z bardzo bliskiej odległości przeglądasz się swojej twarzy w lustrze to widzisz je na swojej cerze. Zaskórniki otwarte (inaczej mówiąc wągry) najczęściej występują na nosie, natomiast ich zamknięte odpowiedniki tj. zaskórniki zamknięte – zauważyć można zazwyczaj na czole bądź policzkach. I mimo że wiele osób myśli, że zaskórników nie posiada – są oni w błędzie. Prawdopodobnie nie ma na tym świecie osoby, która nie ma ani jednego zaskórnika, ponieważ mają je nawet specjaliści: kosmetolodzy, a także dermatolodzy.

Jak powstają zaskórniki?

Aby być w stanie w pełni zrozumieć, skąd w ogóle biorą się na twarzy zaskórniki i jakie substancje kosmetyczne są w stanie zminimalizować ten problem, konieczne jest zrozumienie sposobu funkcjonowania ludzkiej skóry oraz zachodzących w niej procesów. Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są tak zwane pory oraz gruczoły łojowe. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że słowo ‘pory’ nie jest do końca poprawne, jednak z racji tego, że większość ludzi wie o co chodzi, będziemy z niego korzystać wielokrotnie w tym artykule.  

Pory to ujścia mieszków włosowych na naszej skórze. Ma je każdy, a ich rozmiar i ilość jest kwestią genetyczną. Niestety, nie jesteśmy w stanie trwale ograniczyć ich ilości czy zapanować nad ich rozmiarem.  

Gruczoły łojowe są osobnym tworem naszego organizmu, który wchodzi w skład jednostki włosowo-łojowej, a produkowany w nich łój jest potrzebny naszej cerze. To, że je posiadamy jest absolutnie normalne. Zadaniem produkowanego przez nie łoju jest ochrona skóry oraz włosów. Łój, który wraz z mieszkiem włosowym wydobywa się na zewnątrz skóry przez pory, tworzy na naszej cerze warstwę ochronną. Problem z zaskórnikami pojawia się w momencie, gdy:

  • łój staje się zbyt gęsty,
  • skóra produkuje za dużo łoju,
  • borykamy się z nieprawidłowym rogowaceniem naskórka, przez co łój z wnętrza skóry nie jest w stanie wydostać się na zewnątrz.  

Wymienione powyżej problemy to prosta droga do tworzenia się na naszej twarzy zaskórników, zarówno zaskórników otwartych, jak i zaskórników zamkniętych.  

Rodzaje zaskórników

Bardzo popularne jest, że osoby borykające się z trądzikiem i zaskórnikami, nie umieją poprawnie odróżnić, która zmiana na ich twarzy jak zaskórnikiem, a która zmianą zapalną. Osobom, które mają z tym problem przyda się z pewnością informacja, że zaskórnik nie jest zmianą zapalną, a w jego okolicy nie zauważycie charakterystycznego zaczerwienienia ani białej, ropnej kropeczki na środku zmiany. Pamiętajcie jednak, że zaskórnik zaskórnikowi nie równy i tego typu zmiany na twarzy dzielimy na:

  • zaskórniki zamknięte powstające wskutek nieprawidłowego złuszczania się naskórka. Ujścia mieszków włosowych są zapchane, a łój nie jest w stanie swobodnie wydostać się na powierzchnię twarzy. W efekcie tworzy się na niej jasna, lekko biała lub w kolorze skóry, twarda grudka. Tego typu zaskórniki, gdy podziałają na nie bakterie, mogą być zapalnikiem do tworzenia się na twarzy zmian zapalnych. Zaskórniki zamknięte (zwykle na policzkach oraz czole), gdy jest ich dużo, tworzą tak zwaną ‘kaszkę’.
  • Zaskórniki otwarte to inaczej wągry, czyli utleniające się zanieczyszczenia, zalegające w ujściach mieszków włosowych. Wskutek utleniania czop łojowy ciemnieje. Zaskórniki otwarte mają czarne ‘czubki’, a wyciskając je zauważycie wyraźny początek i koniec. Najczęściej tworzą się na nosie i mogą mieć różne rozmiary (mniejsze lub większe).
  • Włókna łojowe, o których przeczytacie w sieci także jako o sebofilamentach, to zmiany mylone często z zaskórnikami otwartymi. Są do nich podobne, jednak zamiast czarnych zakończeń mają zakończenia delikatnie żółte lub lekko szare. Nie są one zmianami chorobowymi. Są mniej widoczne na powierzchni skóry niż zaskórniki otwarte. U jednych będą one mniej, u innych bardziej widoczne. Czym są sebofilamenty? To łój i martwe komórki, które wypełniają mieszek włosowy. Nie są problematyczne, ponieważ w pełni nie blokują one ujścia łoju. Próbując je wycisnąć zauważycie coś na kształt cienkiej i stosunkowo jasnej nitki. Pamiętajcie jednak, że nie poleca się wyciskania włókien łojowych, ponieważ skóra bardzo szybko wraca do stanu sprzed jej ‘manualnego oczyszczania’. Niestety, nie jesteśmy w stanie w pełni pozbyć się tego problemu. Można oczywiście ograniczyć widoczność nieestetycznych żółtych kropek na nosie, jednak całkowicie ich nie usuniemy. Jeżeli chcecie, by problem był mniej widoczny, włączcie do swojej pielęgnacji antyoksydanty. Łój nie będzie się wówczas utleniał i będzie jaśniejszy.
       

Zaskórniki i przyczyny ich występowania

Jak wspominaliśmy na wstępie artykułu, przyczynami tworzenia się zaskórników na twarzy są nadprodukcja łoju oraz niepoprawne rogowacenie naskórka, które sprawia, że ujścia mieszków włosowych się zatykają. Wymienione mechanizmy są jednak napędzane przez mnóstwo innych czynników. Są to między innymi:

  • nieodpowiednia dieta bogata w produkty wysokoprzetworzone, nabiał oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym,
  • geny – niestety jedne osoby są bardziej predysponowane do posiadania zaskórników, a inne mniej,
  • przesuszenie naskórka, które może wynikać na przykład ze zbyt małej ilości wypijanej w ciągu dnia wody lub nieodpowiednio dopasowanej pielęgnacji, zawierającej zbyt wiele składników aktywnych,
  • pielęgnacja z wykorzystaniem produktów kosmetycznych o komedogennych właściwościach, czyli na przykład zawierających niektórych woski, oleje, parafię czy inne,
  • niepoprawne oczyszczanie skóry lub zapominanie o nim - dokładny demakijaż oraz mycie twarzy odpowiednimi, nieprzesuszającymi kosmetykami jest ekstremalnie ważne, zwłaszcza jeżeli aplikujecie na twarz ciężkie, wodoodporne i zapychające kosmetyki kolorowe,
  • problemy hormonalne - rozregulowana gospodarka hormonalna często przyczynia się do nieatrakcyjnego wyglądu skóry na twarzy.  Jeśli zależy Wam pięknej cerze, regularnie kontrolujcie stan hormonów, zadbajcie o odpowiedni rytm dobowy, ograniczcie stres i zadbajcie o wysypianie się.  

Warto w tym miejscu podkreślić, że każdą z wymienionych wyżej przyczyn tworzenia się zaskórników można byłoby omówić szerzej w oddzielnych artykułach. Tworzenie się zaskórników jest uwarunkowane wieloma czynnikami i ciężko niekiedy ustalić jedną, główną przyczynę powstawania niedoskonałości. Absolutnie nie oznacza to jednak, że Wasza walka z zaskórnikami jest już na starcie przegrana. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możecie złuszczać naskórek i wpływać na regulowanie nadprodukcji łoju.  

Sposoby na zaskórniki – jak się pozbyć zaskórników?

Skoro już wyjaśniliśmy Wam, czym są zaskórniki, skąd się biorą i co jest przyczyną ich powstawania, zdecydowanie łatwiej będzie Wam zrozumieć, jak się ich pozbyć. Kluczem do sukcesu jest wyregulowanie dwóch podstawowych mechanizmów, o których pisaliśmy wcześniej. Jakie działania oraz kosmetyki i składniki aktywne wprowadzić do swojej rutyny pielęgnacyjnej by uregulować nadprodukcję łoju oraz regularnie usuwać zrogowaciały naskórek? Oto one!

  • Kwasy owocowe AHA to świetny wybór dla wszystkich, którzy walczą z zamkniętymi zaskórniki. Dzięki ich złuszczającym właściwościom możemy pozbyć się nadmiaru zalegającego na twarzy martwego naskórka i odblokować zatkane pory. Dzięki temu zalegający w porach łój będzie miał możliwość wydostania się na zewnątrz. Stosując kwasy AHA na twarz regularnie, nie będziemy dopuszczać do zapychania się porów i tworzenia nowych zaskórników. To, jaki kwas owocowy wybierzecie zależy jedynie od Was i rodzaju Waszej skóry. Osobom z cerami wrażliwymi polecamy kwas migdałowy lub szikimowy. Cery normalne mogą bez obaw aplikować np. kwas glikolowy. Jeśli nie wiecie na jaki kwas postawić, koniecznie zapoznajcie się z tym wpisem na naszym blogu -> Kwasy AHA na twarz. Jak i kiedy je stosować? Co warto o nich wiedzieć? Polecane kosmetyki!
  • Kwasy LHA, czyli must have w walce z otwartymi zaskórnikami. Dzięki temu, że są one poniekąd spowinowacone z ludzkim sebum, mogą bez żadnego problemu wnikać w skórę i rozpuszczać zalegające w porach łojowe czopy. Regularne korzystanie z kwasów LHA w swojej pielęgnacji sprawia, że cera jest utrzymana w ryzach. Pory nie zapychają się tak często lub wcale, a zaskórniki są mniej widoczne. Jeśli macie problem z zaskórnikami otwartymi, koniecznie przetestujcie na swojej twarzy kwas salicylowy, który poza tym że ściąga cerę, oczyszcza i zwęża pory – działa także przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
  • Glinki to jeden z najprostszych i znanych od dawna sposobów na zaskórniki. Mechanizm ich działania jest banalny. Mają one zdolność “wyciągania” zalegającego w porach sebum, które następnie zmywamy z twarzy razem z glinką. Najlepiej sprawdzają się one w walce z otwartymi zaskórnikami, a naszym faworytem wśród glinek jest ta zielona. Świetnie oczyszcza! Pamiętajcie jednak by nie dopuszczać do zasychania glinek na swojej twarzy. Mogą wówczas przesuszyć lub podrażnić Waszą cerę. By tego uniknąć zwilżajcie twarz, kiedy jest na niej maska, np. tonikiem, hydrolatem lub po prostu przelaną do pojemnika z atomizerem wodą.
  • Krem nawilżający to jeden z podstawowych kosmetyków, które powinny znaleźć się w kosmetyczce osoby borykającej się z zaskórnikami. Odwodniona, przesuszona skóra by się nawilżyć, będzie produkowała coraz to więcej i więcej łoju, który będzie zapychał pory i przyczyniał się do powstawania zaskórników. Warto w tym miejscy podkreślić, że mnóstwo osób, które zauważają u siebie problem z łojotokiem, zamiast nawilżać cerę – jeszcze bardziej ją przesusza. To ogromny błąd. Nawilżanie! To pierwsza rzecz, o którą musicie się zatroszczyć, jeśli macie zaskórniki.
  • Retinoidy w pielęgnacji skóry z zaskórnikami to również świetny pomysł. Przyczyniają się do ograniczenia produkcji sebum, a jednocześnie regulują procesy rogowacenia naskórka.  Jeśli chcecie dowiedzieć się o nich więcej, koniecznie zapoznajcie się z naszym artykułem -> Retinol w kosmetykach. Co to jest, jak i kiedy go stosować?  

Skuteczne kosmetyki na zaskórniki – TOP 5 Strefy Urody

  1. Maska przeciw zaskórnikom z węglem aktywnym, czyli propozycja marki Nacomi z serii Next Level. To nasz hit w walce z zaskórnikami. Jest dedykowana cerze tłustej, mieszanej, trądzikowej i zanieczyszczonej. W jej składzie poza tytułowym węglem, znajdziecie także czarną glinkę, kwas salicylowy, olej z pestek winogron (nawilża i zmiękcza) oraz regulującą wydzielanie sebum witaminę B3, która zwalcza wypryski, wycisza trądzik, a także łagodzi ewentualne podrażnienia. Jest genialna i jeśli walczycie z zaskórnikami, koniecznie musicie ją przetestować. To kosmetyczny HIT!
  2. Tołpa Dermo Face i enzymatyczny krem przeciw zaskórnikom z linii SEBIO. Ten kosmetyk redukuje widoczność zaskórników i usuwa zalegający na twarzy martwy naskórek. Już jeden dzień po jego zaaplikowaniu na cerę zauważycie, że jest ona bardziej gładka, jaśniejsza i świetnie nawilżona. Ogromnym atutem tego kremu jest fakt, że matowi skórę i utrzymuje ten mat nawet przez cały dzień. Jeśli macie problem z zaskórnikami, a dodatkowo Wasz podkład wyświeca się po godzinie od nałożenia, koniecznie spróbujcie zaaplikować pod niego ten krem. Wydajny, łatwo dostępny i niedrogi. Jesteśmy pewni, że będziecie nim zachwyceni.
  3. Insta Skin Care, tj. oczyszczający peeling-pasta do twarzy przeciw zaskórnikom od marki Eveline. Jest on świetnym wyborem dla wszystkich osób, które potrzebują ekspresowego oczyszczenia nawet bardzo zanieczyszczonej cery. W składzie peelingu są: konopie, korund, a także ściągająca pory glinka różowa. Jeżeli szukacie produktu, który zagwarantuje Waszej twarzy totalny detoks – koniecznie przetestujcie ten kosmetyk na zaskórniki od Eveline.
  4. Tołpa i jej kultowy kosmetyk, czyli peeling enzymatyczny 3 enzymy, który swego czasu był takim hitem, że ciężko było go zakupić zarówno w sieci, jak i stacjonarnie. My nie mamy absolutnie żadnych wątpliwości, dlaczego. Poza jego wydajnością i skutecznością, wśród zalet jakie posiada, należy wymienić także atrakcyjną cenę, działanie bez pocierania i podrażniania, a także fakt, że w składzie tego peelingu nie ma silikonów, parabenów, barwników i alergenów. Jeżeli nie mieliście nigdy do czynienia z tym produktem – koniecznie go przetestujcie.
  5. Bielenda Professional i peeling magnetyczno – enzymatyczny to strzał w dziesiątkę w walce z zaskórnikami. Nawilża, wygładza i świetnie złuszcza. Wśród jego zalet są także przyjemny zapach, duża pojemność i niesamowita skuteczność. To kosmetyk, który docenią cery poszarzałe, zmęczone i zestresowane. Jesteśmy niemal pewni, że jeśli zużyjecie pierwsze opakowanie tego peelingu na zaskórniki – od razu zamówicie następne. Nie można go nie pokochać.  

Podsumowując, mam nadzieję, że udało nam się zaciekawić Was z jednym z polecanych przez nas, skutecznych kosmetyków na zaskórniki. Pamiętajcie, że mimo iż zaskórniki są stosunkowo opornym, często powracającym problemem, to dzięki systematycznemu stosowaniu się do naszych rad oraz korzystaniu z kosmetyków, które polecamy, uda Wam się w końcu ograniczyć ich widoczność, a w przyszłości nawet powstawanie.

Polecane

Nacomi Maska przeciw zaskórnikom 50 ml

Nacomi Maska przeciw zaskórnikom 50 ml

Cena regularna: 26,10 zł brutto18,27 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 18,73 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 4053 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-18
Szybka dostawa
2024-11-17
Super szczotki. Szybka dostawa
pixelpixel