darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2023-04-13

Pryszcz w uchu – przyczyny powstawania, jak pozbyć się krosty w uchu?

 Pryszcz w uchu – przyczyny powstawania, jak pozbyć się krosty w uchu?

Pryszcz w uchu lub mówiąc nieco bardziej kolokwialnie krosta w uchu to problem, którego przyczyną jest zwykle niewłaściwa higiena uszu, tj. zalegająca w nich woskowina, która zatyka pory, przez co w efekcie w uszach tworzą się ropne, bolące krostki w różnych – niekiedy trudno dostępnych – zakamarkach naszych uszu. Jak dbać o uszy, aby nie tworzyły się w nich pryszcze? Czy krosty w uszach można wyciskać, a jeśli nie to, w jaki sposób pozbyć się tego bolesnego problemu? Zostańcie z nami do końca. Wyjaśniamy! Czym są pryszcze? Sprawdźcie TUTAJ.

Dlaczego powstaje pryszcz w uchu? Przyczyny powstawania krosty w uchu

Pryszcze w uszach to zwykle efekt nieprawidłowej, niedokładnej higieny uszu. Nasza małżowina ma wiele zakamarków, do których trudno dotrzeć i w których niestety zalegają i rozwijają się różnego rodzaju bakterie. Dodatkowo, w miejscach tych zalegają również kurz, brud, nieusunięta woskowina, a także produkowane przez naszą skórę sebum. Aby pozbyć się ich z tych miejsc należy codziennie myć uszy przy pomocy letniej wody i substancji myjącej. Możecie użyć w tym celu żelu do mycia twarzy lub ulubionego mydła. Do dotarcia w najbardziej newralgiczne miejsca ucha zewnętrznego wykorzystajcie patyczki higieniczne. Pamiętajcie jednak, aby nie wkładać ich do środka ucha. Laryngolodzy zdecydowanie nie polecają tej metody. Przy pomocy patyczków nie jesteście w stanie pozbyć się zanieczyszczeń z ucha, a jedynie upychacie woskowinę w przewodzie słuchowym, pogarszając tym samym swoje słyszenie.

Co sprzyja powstawaniu pryszczy w uchu i jak im zapobiegać?

Powstawaniu pryszczy i zaskórników w uszach sprzyjają:

  • słuchawki douszne,
  • słuchawki nauszne,
  • telefon komórkowy,
  • czapki zakrywające uszy,
  • nauszniki,
  • szaliki okrywające uszy,
  • opaski na uszy.

I choć wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, wymienione wyżej gadżety i elementy garderoby to prawdziwe siedliska bakterii i najczęstsza przyczyna powstawania pryszczy w uchu, czyraków oraz zaskórników. Brud i bakterie są na nich w ilościach ogromnych. Jeśli nie chcecie borykać się z bolącymi krostami w uszach, czyrakami i zaskórnikami wewnątrz ucha, pamiętajcie o regularnym praniu lub dezynfekcji tych przedmiotów.

Dlaczego tak bardzo nie lubimy pryszczy w uchu? Pryszcz w uchu boli!

Powodów jest kilka. Mimo, że pryszczy w uchu bardzo często nie widać i nie stanowią one dla nas defektu wizualnego – nikt z nas nie lubi tego typu zmian skórnych, ponieważ:

  • mogą powodować ból ucha i są naprawdę ekstremalnie bolesne,
  • swędzą,   
  • sprawiają, że całe ucho jest nabrzmiałe i opuchnięte, a węzły chłonne w okolicy uszu powiększone,
  • przyczyniają się do chwilowego pogorszenia słuchu.

Sprawdźcie: Pryszcze na czole – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Krosta w uchu – dlaczego sprawia tak ogromny ból?

Wiele z nas ma ropne krostki na twarzy czy plecach, a rzadko kiedy bolą one tak bardzo jak pryszcz w uchu. Dlaczego zatem krosta w uchu jest tak bardzo bolesna? Jest to zwykle spowodowane przez wtórną infekcję bakteryjną, która rozwija się wokół ropnego pryszcza. Ponadto, pryszcz w uchu może powodować ból, świąd i zaczerwienienie. W niektórych przypadkach można nawet zauważyć powiększenie węzłów chłonnych, a nawet gorączkę.

WAŻNE! Jeśli pryszcz w uchu nie znika, a z dnia na dzień jest coraz gorzej, nie czekajcie i nie leczcie się na własną rękę. Jak najszybciej udajcie się na wizytę lekarską, aby skonsultować problem z lekarzem w celu diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Wyciskanie pryszczy. Czy można wycisnąć pryszcza w uchu?

Nie! Wyciskania pryszczy nie poleca się w ogóle, a pryszczy w uchu kategorycznie. Wyciskając krostę w uchu w sposób nieprofesjonalny – ponieważ mało kto ma na ten temat lekarską wiedzę – można doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jak chociażby powiększenie się stanu zapalnego w uchu i przedostanie się ropnej wydzieliny do kanału słuchowego. W efekcie – w najlepszym wypadku – zmiana w uchu będzie się goiła o kilka tygodni dłużej niż gdybyście jej nie dotykali. Niewyciśnięta zmiana zagoi się w kilka dni, maksymalnie tydzień. Uzbrójcie się w cierpliwość i dajcie jej czas. To zdecydowanie lepsza opcja niż wyciskanie ropnej zmiany w uchu.

Sprawdźcie: Wyciskanie pryszczy – jesteśmy na NIE!

Igła i pęseta – tym narzędziom mówimy zdecydowane nie!

Jeżeli pryszcz w uchu przeszkadza Wam tak bardzo, że przyszła Wam do głowy myśl, aby przebić go sterylną igłą lub – co gorsza – usunąć za pomocą pęsety, nie róbcie tego! Gwarantujemy, że nie pozbędziecie się całej ropnej treści, która znajduje się w pryszczu, a wręcz przeciwnie, usuniecie niewielką ilość płynu i nabawicie się zakażenia lub innych problemów zdrowotnych. Jeśli nie dajecie rady, a ból jest nie do wytrzymania – udajcie się do specjalisty.

Jak pozbyć się pryszcza z ucha? Domowe sposoby na pryszcze podskórne w uchu

Pryszcze to koszmar niejednej osoby, ale kiedy pojawiają się one w uchu, stają się szczególnie irytujące i bolesne. Niestety, trudno z nimi walczyć, gdyż jest to trudno dostępna część naszego ciała, do której nawet ciężko nam zajrzeć. Istnieją jednak domowe sposoby, które pomogą Wam pozbyć się tego bardzo bolesnego problemu. Jakie? Oto one!

1. Woda utleniona na pryszcz w uchu

Woda utleniona to produkt, który skutecznie ułatwia walkę z pryszczami – także tymi w uchu i na małżowinie usznej. Poza tym, że działa bakteriobójczo, działa także silnie oczyszczająco. Pomaga zredukować znajdujące się w okolicy pryszczy zaczerwienienia i szybko się ich pozbyć. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że choć woda utleniona jest stosowana w medycynie jako środek dezynfekujący, nie należy jej stosować nadmierne. Zbyt częste korzystanie z tej metody walki z pryszczami może finalnie mocno podrażniać skórę. Jak zaaplikować wodę utlenioną na pryszcz w uchu? Nałóżcie ją na wacik lub patyczek higieniczny i przy ich pomocy przetrzyjcie krostę w uchu oraz miejsce dookoła niej. Przecierajcie pryszcza codziennie, do momentu, aż zniknie.

2. Gorący okład na pryszcz w uchu

Gorący okład to także świetny pomysł na zniwelowanie bólu, jaki powoduje pryszcz w uchu. Dzięki tej metodzie skutecznie przyniesiecie sobie ulgę. Przelejcie bawełnianą ściereczkę gorącą wodą – nie wrzącą, nie chcecie się poparzyć. Odciśnijcie nadmiar wody (nie może z niej cieknąć), a następnie tak przygotowany okład przyłóżcie do małżowiny. Ciepło ze ściereczki będzie wnikało w skórę i działało kojąco na znajdujący się w uchu stan zapalny.

3. Olejek z drzewa herbacianego na krostę w uchu

Olejek z drzewa herbacianego to popularna substancja, którą od dawna wykorzystuje się w walce z trądzikiem, ponieważ m.in. pomaga zwalczyć stan zapalny. Więcej na jego temat pisaliśmy w artykule Olejek z drzewa herbacianego – właściwości, zastosowanie, skład – koniecznie się z nim zapoznajcie. Ma on silne właściwości antybakteryjne, dzięki którym jest idealnym antidotum na pryszcze. Warto jednak pamiętać, że jest on ekstremalnie silną substancją, która może podrażniać skórę, dlatego poleca się aplikować go na skórę punktowo – na bolącą zmianę – i w formie rozcieńczonej. Rozcieńczonym olejkiem z drzewa herbacianego polecamy Wam przemywać krostę w uchu dwa razy w ciągu dnia – najlepiej rano i wieczorem.

4. Maść ichtiolowa na pryszcza w uchu

Last but not least, czyli maść ichtiolowa. Maść ichtiolowa to brunatna, niezbyt ładnie pachnąca maść, którą bardzo często stosuje się na podskórne, ropne i grudkowate, bardzo bolesne pryszcze. Maść ichtiolowa to preparat, który ma w swoim składzie łagodzący i antybakteryjny składnik - substancję czynną o nazwie ichtamol. Stosowanie maści ichtiolowej może pomóc w łagodzeniu objawów związanych z pryszczami, takimi jak ból, swędzenie czy zaczerwienienie skóry. Zaaplikowana na pryszcz maść ichtiolowa ma za zadanie „wyciągnąć na zewnątrz” znajdującą się we wnętrzu pryszcza ropną wydzielinę. Jak aplikować maść ichtiolową na pryszcz w uchu? Polecamy Wam nanieść ją na pryszcza przy pomocy patyczka higienicznego, a następnie delikatnie wmasować w krostkę. Dzięki temu, że maść ichtiolowa „wyciągnie” ropę na zewnątrz, pryszcz nie będzie tak bardzo bolesny i szybciej się zagoi.

Ważne! Wszystkie wymienione wyżej sposoby na pozbycie się pryszcza w uchu działają w przypadku stosunkowo łagodnych i pojedynczych zmian. Jeśli macie problem z nawracającymi, bolesnymi pryszczami w uszach, które pojawiają się jeden za drugi, warto udać się do lekarza i skonsultować problem z dermatologiem.

Podsumowanie

Podsumowując, pryszcz w uchu to naprawdę bolesna sprawa. Jeśli macie z nim problem, uzbrójcie się w cierpliwość. Nie majstrujcie przy nim, tylko próbujcie domowymi sposobami przynieść sobie ulgę. To najlepsze co możecie zrobić w tej sytuacji.

Mieliście kiedyś pryszcz w uchu?

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3466 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-28
Bardzo szybka dostawa.
2024-03-22
ok, choć dostawa przez PP pozostawia wiele do życzenia
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel