Wyciskanie pryszczy – jesteśmy na NIE!
I jak pozbyć się pryszcza w inny sposób? Już tłumaczymy! Jeśli macie problem z tym niedobrym dla naszej skóry nawykiem, koniecznie czytajcie dalej!
Pryszcze – co to i skąd się biorą?
Pryszcze to problem, z którym boryka się wiele osób. Mało jest osób, które nigdy nie miały z nimi do czynienia. W okresie nastoletnim problem ich występowania dotyka większość z nas – jednych w mniejszym, innych w bardziej zaawansowanym stopniu. Pryszcze przypominają zwykle zaczerwienione krostki / wykwity, niekiedy zakończone żółtą bądź białą kropeczką. W ich wnętrzu znajduje się ropna treść, która z powodu zalegającego na skórze, zrogowaciałego naskórka, nie była w stanie wydostać się na zewnątrz. Wśród przyczyn ich powstawania należy wymienić przede wszystkim:
- choroby różnego rodzaju,
- zmiany hormonalne (dojrzewanie, miesiączka),
- niezdrową dietę bogatą w przetworzoną żywność oraz cukier,
- nabiał i gluten (nie u wszystkich oczywiście),
- przesuszenie skóry i nadmierny łojotok,
- przerost gruczołów łojowych,
- promieniowanie UV,
- wzmożone namnażanie się na powierzchni naszej skóry bakterii,
- przewlekły stres,
- brak snu i zmęczenie,
- nieodpowiednią, wysuszającą skórę pielęgnację,
- komedogenne, zapychające otwarte pory kosmetyki kolorowe i pielęgnacyjne.
Więcej o przyczynach powstawiana pryszczy na czole przeczytacie w TYM ARTYKULE!
Wyciskanie pryszczy w domu – jesteśmy na nie!
Wyciskanie pryszczy w domu jest naszym zdaniem niesamowitym błędem. Mimo, iż wielu z nas wydaje się to jednym z najlepszych i najszybszych sposobów na pozbycie się problemu, my się z tym absolutnie nie zgadzamy. Niepoprawnie, niehigienicznie, niesterylnie wyciśnięty pryszcz może Wam przynieść więcej szkody niż pożytku. Jak to?
NIE PO RAZ PIERWSZY: Blizny i przebarwienia
Jeśli nie pozbędziecie się pryszcza do końca, a jedynie uszkodzicie naskórek, stworzycie idealne miejsce do namnażanie się bakterii oraz drobnoustrojów. W okolicy zmiany pojawi się obrzęk, zaczerwienienie, a problem zamiast zniknąć – zaogni się. Dodatkowo, w miejscu, w którym wycisnęliście pryszcz, na Waszej twarzy powstanie blizna bądź rzucające się w oczy przebarwienie potrądzikowe.
NIE PO RAZ DRUGI: Nawracające pryszcze
Warto też wspomnieć, że w zdeformowanych porach na Waszej twarzy – które powstają wskutek wyciskania – sebum będzie gromadzić się zdecydowanie łatwiej, co oznacza, że w miejscu, w którym wydusiliście pryszcza, prawdopodobnie szybko pojawi się nowy. To takie swego rodzaju błędne koło. Jeśli zrobicie to raz, problem będzie nawracał.
NIE PO RAZ TRZECI: Poważne choroby
Wyciskanie pryszczy, a właściwie jego negatywne skutki to nie tylko problemy natury estetycznej. Konsekwencje wyciskania mogą być zdecydowanie bardziej poważne. Jeśli będziecie wygniatać pryszcze w obrębie tzw. piramidy nosa, czyli na obszarze pomiędzy jego szczytem a kącikami ust, możecie przysporzyć sobie poważnych problemów. Strefa ta jest silnie i mocno specyficznie unaczyniona. Znajdujące się w tym miejscu żyły nosa oraz wargi mają połączenie z żyłami znajdującymi się w naszej szyi i czaszce. Jeśli nieumiejętnie wyciśniecie pryszcza w tej okolicy, możecie doprowadzić do:
- poważnych stanów zapalanych,
- powstania czyraka nosa,
- stworzenia się czyraka wargi,
- zakażenia zatok,
- zapalenia żył twarzy,
- zapalenia tkanek oczodołu,
- zapalenia zatok.
To wciąż nie wszystko!
Zakażona bakterią z ‘nic nieznaczącego pryszcza’ krew, może przedostać się do mózgu i spowodować:
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- ropień mózgu.
WAŻNE! Jeżeli kiedykolwiek przejdzie Wam przez myśl, żeby wycisnąć pryszcz, który wyskoczył w obrębie trójkąta śmierci na Waszej twarzy, jak najszybciej porzućcie ten pomysł. Może się to skończyć naprawdę tragicznie!
Dlaczego nie warto wyciskać podskórnych pryszczy?
To proste! Bolący, podskórny pryszcz, jeżeli go nie wyciśniecie, wchłonie się i zniknie z Waszej twarzy po kilku dniach. Najgorszym co możecie zrobić z takim pryszczem jest jego wyciskanie, wygniatanie, duszenie lub – o zgrozo – przekłuwanie! Podskórny, bolący pryszcz po prostu zostawiamy w spokoju i wdrażamy odpowiednią pielęgnację. Nie możemy dopuścić do przerwania naskórka i powstania stanu zapalnego. Jeśli rozdrapiecie takiego pryszcza, będzie się goił tygodniami! Gwarantujemy Wam, że zdecydowanie lepszym pomysłem jest jego niewyciskanie. By ulżyć sobie w bólu i przyśpieszyć wchłonięcie się wykwitu, możecie posmarować go punktowym żelem na pryszcze lub olejkiem z drzewa herbacianego (np. tym marki Botavikos).
Muszę, bo się uduszę, czyli o poprawnym wyciskaniu pryszczy w gabinecie kosmetologa
Usunięcie pryszcza przez jego wyciśnięcie jest możliwe. My jednak nie polecamy Wam robienia tego samemu. Zalecamy Wam udanie się w tym celu na mechaniczne oczyszczanie twarzy do profesjonalnego kosmetologa, który zrobi to poprawnie i w pełni higienicznie. Obecnie coraz mniej osób decyduje się na taki zabieg, ponieważ w ofertach salonów są zdecydowanie ciekawsze zabiegi, jak kwasy, mikrodermabrazja czy kawitacja. Jeśli jednak zależy Wam na mechanicznym oczyszczaniu cery – koniecznie udajcie się do specjalisty. Wy sami nigdy nie będziecie mieć pewności, że:
- zmiana jest w 100% dojrzała,
- zmiana na 100% nie jest prosakiem,
- pozbyliście się całego pryszcza,
- zachowaliście maksimum higieny i sterylności.
Pamiętajcie, że chodzi tu o Waszą twarz i Wasze zdrowie – nie ryzykujcie na własną rękę!
Czy wyciskanie pryszczy na plecach to dobry pomysł?
Zdecydowanie nie! Dermatolodzy nie polecają takiego zabiegu. Pryszcze na plecach, o których pisaliśmy TUTAJ, są zwykle duże i bolesne, a najlepszym sposobem na ich pozbycie się jest nie wyciskanie, a profilaktyka, która ma na celu zniwelowanie przyczyny problemu, a nie samego problemu. Polecamy Wam noszenie lekkich, przewiewnych ubrań. Skupcie się na odpowiedniej higienie, regularnie peelingujcie plecy i usuwajcie z nich zrogowaciały naskórek. Zadbajcie o dietę i uregulujcie hormony!
5 najlepszych punktowych produktów na pryszcze
Skoro już wiemy, że wyciskanie pryszczy jest najgorszym z rozwiązań na jakie możemy się zdecydować, co zrobić, gdy na naszej twarzy pojawi się pryszcz? W takiej sytuacji z pomocą przychodzą punktowe produkty na pryszcze. W naszym TOP5 znalazły się:
- Hydrokuracja z Kurkumą Turmeric marki Orientana, czyli kosmetyk stworzony z myślą o cerze tłustej oraz mieszanej w stronę tłustej. W jego składzie znajdziecie m.in. kurkumę, aloes oraz lukrecję. Produkt ma żelową, gęstą konsystencję. Może być nakładany zarówno punktowo - na pryszcza - lub na całą twarz. Nawilża cerę, łagodzi podrażnienia i działa przeciwzapalnie oraz antybakteryjnie. Jest wydajny, niedrogi i z powodzeniem możecie go aplikować nawet pod makijaż.
- Plasterki punktowe na wypryski w saszetce marki Marion to przezroczyste, niewidoczne z daleka plasterki, które aplikujemy na wypryski na twarzy. Wspierają proces ich gojenia się, łagodzą stany zapalne i mogą być z powodzeniem wykorzystywane zarówno przez panie, jak i przez panów. W jednej – kosztującej niewiele ponad 3 złote – saszetce, znajdziecie aż 10 plasterków. Musicie je przetestować!
- SOLVERX Acne Skin Żel punktowy na zmiany miejscowe to skuteczna broń w walce z trądzikiem młodzieńczym oraz trądzikiem pospolitym. Aplikujemy go punktowo na pryszcza, a zawarty w nim cynk PCA łagodzi stan zapalny, ściąga, wysusza i przyśpiesza gojenie się wykwitu. W składzie poza cynkiem znajdziecie także kwas pirogronowy oraz kwas szikimowy. Jeden z lepszych produktów na pryszcze, jakie znajdziecie na rynku. Wydajny, skuteczny i dostępny w atrakcyjnej cenie.
- Eveline Insta Skin Care Antybakteryjny Punktowy Żel do zadań specjalnych Stop Spots to must have w kosmetyczce osób, które mają problem z pojawiającymi się na ich twarzy wypryskami. Produkt łagodzi zaczerwienienie, przyspiesza gojenie, oczyszcza zaskórniki. Może być stosowany nie tylko na dzień, ale także na noc. Nakładamy go na oczyszczoną twarz – bez makijażu. Stosujące go osoby doceniają jego fenomenalne działanie, dużą dostępność i konkurencyjną cenę. Musicie go przetestować, jeżeli na Waszej twarzy raz na jakiś czas pojawiają się nowe pryszcze. Jesteśmy pewni, że pokochacie ten żel!
- Floslek Anti Acne Program Antybakteryjny Żel Punktowy to ostatni produkt w naszym zestawieniu, który jest równie skuteczny jak wszystkie pozostałe. Może być stosowany na zaskórniki, ropne pryszcze i podskórne, bolące grudki. Wklepujemy go w problematyczne miejsce i zostawiamy do wyschnięcia. Wysusza dane miejsce na twarzy, przyśpiesz wchłanianie się lub wysychanie zmiany, eliminuje problem tworzenia się nowych zmian, ponieważ realnie wpływa na nadmierną produkcję sebum. Floslek – robicie to dobrze!
Podsumowanie
Podsumowując, pryszczy na naszej twarzy pod żadnym pozorem nie wygniatamy i nie wyduszamy. Wyciskanie pryszczy może okazać się fatalne w skutkach. Jeśli na Waszej twarzy pojawią się niedoskonałości, zdecydowanie lepszym wyborem będzie dobry, punktowy kosmetyk na wypryski lub wizyta u sprawdzonego kosmetologa / dermatologa, który w profesjonalny sposób oczyści Waszą skórę.