darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2022-02-01

Pryszcze na czole – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pryszcze na czole – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pryszcze na czole to problem, który najczęściej dotyka młodych osób. Nastolatkowie w okresie dojrzewania zachodzą w głowę, jak raz na zawsze się ich pozbyć. Co jest przyczyną tworzenia się pryszczy na naszych czołach i jak z nimi walczyć? O tym dowiecie się z tego artykułu!

Pryszcze na czole są objawem, który charakteryzuje trądzik pospolity. Najczęściej borykają się z nim nastolatkowie, ponieważ jego powstawanie jest bezpośrednio powiązane z kształtowaniem się naszej gospodarki hormonalnej. Trądzik tego typu i pojawiające się na czole pryszcze mogą też być związane z brakiem odpowiedniej higieny, używkami czy nieodpowiednią dietą. Co musisz wiedzieć o trądziku na czole, by skutecznie z nim wygrać?

Jakie są przyczyny wyskakiwania pryszczy na czole?

Wśród przyczyn nieestetycznie wyglądających wykwitów na naszych czołach można wymienić:

  • uwarunkowania genetyczne. Niestety często nie mamy wpływu na to, czy trądzik nas dotknie czy też nie. Nawet zdrowa dieta i odpowiednia higiena mogą okazać się niewystarczające, jeśli oboje z naszych rodziców miało problem z pryszczami w swoim okresie dorastania.
  • Problemy hormonalne i kształtująca się dopiero gospodarka hormonalna młodego organizmu. Wzrost poziomu hormonów jajników, pierwsza miesiączka, wzrost androgenów i wyższy poziom testosteronu – to tylko niewielka część hormonalnych przyczyn, przez które nasze cera produkuje więcej łoju, co zwiększa ryzyko pojawienia się na naszej twarzy zmian trądzikowych.
  • Nieodpowiednia dieta to kolejny z powodów pojawiania się pryszczy na czole.  Przetworzona żywność typu fast food, zbyt wielka podaż nabiału, nadmiar cukrów w diecie – to tylko niektóre produkty spożywcze mogące intensyfikować problem trądziku.
  • Problemy z jelitami i układem pokarmowym.
  • Źle dopasowana do potrzeb naszej twarzy higiena, np. korzystanie z nadmiernie wysuszających skórę kosmetyków.
  • Demakijaż, a właściwie jego brak. To właśnie przez niedokładne zmywanie makijażu z twarzy, tworzymy na niej idealną przestrzeń do rozwoju bakterii i powstawania na naszej buzi zmian zapalnych.
  • Grzywka! Jeśli macie problem z trądzikiem i pomyśleliście o zrobieniu sobie grzywki, by go zakryć – zrezygnujcie. Nie jest to najlepszy pomysł. Skóra będzie się bardziej pocić, a wy sami będziecie jej dotykać zdecydowanie częściej. Efektem będą zaskórniki i nowe pryszcze na czole.
  • Zbyt rzadkie mycie grzywki, kiedy jednak się na nią zdecydujecie. Pamiętajcie, że włosy opadają na twarz razem ze znajdującymi się na nich sebum oraz bakteriami. To wszystko przenosi się na Waszą twarz, w efekcie czego powstają na niej kolejne wypryski.
  • Niepranie czapki lub pranie jej raz na sezon. To problem, który jest spotęgowany, zwłaszcza jeśli nosicie makijaż. Dbanie o czystość czapki traktujcie od tego momentu jak priorytet i regularnie wrzucajcie ją do pralki.

Trądzik na czole – rodzaje

Pryszcze na czole, które są objawem przebiegu trądziku pospolitego na naszej twarzy może występować w formie zaskórników, ropnych krost, bolących grudek a nawet problematycznych, ropnych torbieli. W oparciu o dominującą na twarzy formę wyróżnia się:

  • Trądzik zaskórnikowy, który jest najbardziej popularnym trądzikiem u ludzi młodych. Zwykle występuje on w formie niewielkich wykwitów dotykających strefy T, tj. czoło, nos, broda. Bardzo często temu rodzajowi trądziku towarzyszy silny, widoczny gołym okiem łojotok.
  • Trądzik krostkowy, który pojawia się na buzi na początku w formie zaczerwienień. Wraz z upływem czasu takie miejsca wypełnia ropa, a w ich okolicy tworzy się stan zapalny. Krosy są zdecydowanie trudniejsze w leczeniu od zaskórników. Mogą zostawić po sobie na naszej twarzy spore blizny.
  • Trądzik grudowo-krostkowy to połączenie ropnych krostek z bolącymi grudkami i torbielami. Grudki są wypełnione łojem. W dotyku są twarde. Niestety są one stosunkowo bolesne, jedna z czasem ustępują same, nie zostawiając tym samym blizn na naszej twarzy.

Pryszczy na czole – jak się pozbyć tego problemu?

W walce z nieprzyjaciółmi na Waszym czole najważniejsze okazuje się sumienne stosowanie się do podstawowych zasad higieny oraz stosowanie pielęgnacji dopasowanej do naszych indywidualnych potrzeb. Poza oczywiście myciem twarzy żelem i stonizowaniem jej w celu zachowania fizjologicznego pH, ważne jest także nawilżanie cery. Niesamowicie pomocne w walce z trądzikiem na czole okazują się także punktowe kosmetyki na trądzik. Przed Wami te, w które koniecznie powinniście się zaopatrzyć. Zdradzimy Wam po cichu, że są świetne!

  1. Floslek Anti Acne Program Antybakteryjny Żel Punktowy to kosmetyk, który poza tym, że odblokowuje pory i ogranicza nadprodukcję sebum – wysusza także niedoskonałości na Waszym czole, a stosowany regularnie obniża Waszą skłonność do tworzenia się na buzi wągrów, pryszczy, krost zapalnych i innych. Jest niedrogi, wydajny i z całą pewnością skradnie Wasze serca.
  2. Propozycja marki Eveline, czyli Insta Skin Care Antybakteryjny Punktowy Żel do zadań specjalnych Stop Spots, to kolejny hit w naszym zestawieniu. Jeśli marzycie o tym, by pryszcze odeszły w niepamięć, jest on kosmetykiem ‘must have’ w Waszej łazience. Błyskawicznie zasusza aktywne wypryski, oczyszcza zaskórniki by się nie zapychały, a także redukuje widoczne na buzi zaczerwienienia. Jeśli szukacie super skutecznej kuracji, która uratuje Was nawet kiedy dzień przed ważnym wydarzeniem wyskoczy Wam pryszcz – to właśnie ona!
  3. Orientana Hydrokuracja z Kurkumą Turmeric to produkt stworzony z myślą o wszystkich osobach, których cera jest tłusta lub mieszana w stronę tłustej. Mimo iż nie jest produktem stricte punktowym, może być nanoszony punktowo na pryszcze na czole. Działa antytrądzikowo i przeciwzapalnie. Produkt pięknie wycisza stany zapalne na twarzy i sprawia, że goją się one zdecydowanie szybciej!

Jak radzić sobie z pryszczami na czole, kiedy kosmetyki nie pomagają?

Jeśli trądzik na czole jest na tyle zaawansowany, że nie pomagają Wam już żadne produkty kosmetyczne, najlepszym pomysłem jest wybranie się do dermatologa. Nie bójcie się prosić o pomoc lekarzy. Skoro wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji, zdrowej diety i prawidłowej higieny nie pomaga – prawdopodobnie przyczyna problemu leży głębiej w Waszym organizmie, co oznacza, że tylko badanie lekarskie i farmakologia mogą być w stanie Wam pomóc. W leczeniu trądziku stosuje się takie środki jak:

  • Metronidazol (dostępny jedynie na receptę). Jest to chemioterapeutyk o bakteriobójczym działaniu. Okazuje się niezwykle skuteczny, gdy borykamy się trądzikiem zapalnym.
  • Tetracyklina, czyli antybiotyk dostępny tylko i wyłącznie na receptę. Hamuje łojotok i łagodzi aktywne stany zapalne na twarzy.
  • Erytromycyna i klindamycyna to kolejne bakteriostatyczne antybiotyki, które kupicie jedynie z receptą od lekarza. Ograniczają łojotok skóry, redukując liczbę wolnych kwasów tłuszczowych.
  • Kwas azelainowy, czyli składnik działający przeciwbakteryjnie i złuszczająco. Dostaniecie go bez recepty. Jest on stosowany jako dodatek do wielu kosmetyków, np. serum do twarzy Bielenda Professional SupremeLAB Sensitive Skin 10%.
  • Izotretynoina i tazaroten to retinoidy, które hamują tworzenie się wągrów i normalizują złuszczanie się mieszków włosowych, przez co nie tworzą się na Waszej buzi nowe zaskórniki.
  • Nadltlenek benzoilu to dostępny bez recepty w każdej aptece lek, który wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Działa wysuszająco, a przy tym redukuje powiązany z trądzikiem świąd.
  • Ichtiol to składnik, który znajdziecie w dostępnej bez recepty maści ichtiolowej. Maść ta nałożona punktowo na wyprysk ma pomóc ropnej wydzielinie ‘wyjść’ na powierzchnię skóry.
  • Tlenek cynku to kolejny składnik, który znajduje się w popularnej, stosowanej na pryszcze, paście cynkowej. Pastę kupicie za kilka złotych w każdej aptece, bez recepty. Uspokaja ona stany zapalne, a także wysusza aktywne wypryski.

Nigdy nie wygniataj pryszczy na czole

Jeśli kiedykolwiek przeszło Wam przez myśl, że wygniatanie pryszczy pomaga im szybciej się zagoić – pożegnajcie się z tą myślą raz na zawsze. Dociskanie, wygniatanie, przekłuwanie i dotykanie wyprysków sprzyja roznoszeniu bakterii po całej buzi. Wskutek wygniatania pryszczy, na Waszej buzi będą się tworzyć nieestetyczne przebarwienia oraz blizny, które zostaną z Wami już na zawsze.

Jakie kwasy na trądzik na czole?

Jeśli macie problem z trądzikiem, a pryszcze na czole to Wasza zmora – koniecznie zainteresujcie się zabiegami oraz kosmetykami z dodatkiem kwasów. Świetnie sprawdzą się u Was:

  • kwas salicylowy (szerzej pisaliśmy o nim TUTAJ),
  • kwas azelainowy (szerzej pisaliśmy o nim TUTAJ),
  • kwas pirogronowy (szerzej pisaliśmy o nim TUTAJ),
  • kwas migdałowy (szerzej pisaliśmy o nim TUTAJ).

Jeśli chcecie włączyć kwasy do swojej pielęgnacji, polecamy Wam zapoznać się z podlinkowanymi powyżej wpisami. To solidna dawka wiedzy, dzięki której idealnie dopasujecie rodzaj kwasu do swoich indywidualnych potrzeb i typu cery.

Jaki zabieg na pryszcze na czole wybrać?

Niezależnie od codziennej pielęgnacji, w walce z trądzikiem na czole, warto wspomóc się także różnego rodzaju zabiegami oferowanymi przez salony kosmetyczne. Na które z nich zwrócić uwagę?

  • Przede wszystkim jest to oczyszczanie manualne. Wykonane poprawnie świetnie oczyści cerę i sprawi, że będzie ona gładka, czysta, jednym słowem - perfekcyjna. Ręczne oczyszczanie działa cuda, jednak nie likwiduje ono przyczyny problemu a sam problem. To zabieg doraźny.
  • Peeling kawitacyjny – to zabieg, który oczyszcza skórę i usuwa martwy naskórek przy pomocy fal dźwiękowych. Cera po tym peelingu nie jest podrażniona i zaczerwieniona. Po zabiegu na twarzy osoby, która się nie niego zdecyduje, nie zostają żadne blizny.
  • Mikrodermabrazja, czyli usunięcie warstwy naskórka wraz z zanieczyszczeniami. Wykonuje się ją specjalną diamentową głowicą. Pamiętacie jednak, że zabieg ten sprawdza się tylko gdy macie na czole pryszcze zaskórnikowe. Absolutnie i pod żadnym pozorem nie wykonuje się mikrodermabrazji na czole z wieloma ropnymi wykwitami i aktywnymi stanami zapalnymi.

Polecane

pixelpixel