darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2023-02-01

Amla na włosy – właściwości, efekty, przeciwwskazania

Amla na włosy – właściwości, efekty, przeciwwskazania

Amla - lub mówiąc inaczej agrest indyjski - to owoc, który swoją popularność zdobył jako środek na odchudzanie. To jednak nie jedyne właściwości tego owocu. Poza tym, że działa on prozdrowotnie, ponieważ wzmacnia serce i wpływa na poprawę naszego trawinie, ma także szereg prourodowych zastosowań. Pobudza porost włosów, spowalnia ich siwienie, a na dodatek działa pielęgnująco. Jeśli marzycie o pięknej, zadbanej fryzurze - ten artykuł jest właśnie dla Was. Zostańcie z nami do końca. Opowiemy Wam więcej o amli, jej właściwościach, zastosowaniu i nie tylko. Gwarantujemy, że warto z nami zostać! Będzie piekielnie ciekawie.   

Co to amla?

Amla to - jak wspominaliśmy we wstępie – jadalny owoc rosnący na drzewie. Przypomina ona agrest, który znamy z naszych ogrodów, jednak nazywana jest agrestem indyjskim. Rośnie ona w regionach tropikalnych oraz subtropikalnych. Spotkacie ją na terenie Malezji, Indii, Chin oraz Indonezji. Roślina ta jest już od dawana wykorzystywana w naturalnej medycynie indyjskiej. W jej składzie znajdziecie szereg działających prozdrowotnie oraz prourodowo składników. Są to między innymi taniny, flawonoidy, kwas galusowy, polifenole, kwas elagowy, a także lupeol. Warto w tym miejscu wspomnieć, że amla to świetne źródło witaminy C.

Sprawdź: Witamina C na twarz – właściwości, efekty i polecane kosmetyki z kwasem L-askorbinowym

Właściwości pielęgnacyjne amli

Aplikowana na włosy i skórę głowy amla wykazuje właściwości:

  •    przeciwbakteryjne,
  •    ściągające,
  •    przeciwzapalne,
  •    ochronne,
  •    nabłyszczające,
  •    odżywcze,
  •    przeciwłupieżowe,
  •    regulujące – ogranicza łojotok,
  •    koloryzujące – olej z amli działa przyciemniająco.

Amla na włosy – dlaczego warto włączyć ją do swojej pielęgnacji?

Amlę można stosować na włosy na dwa sposoby. Po pierwsze w formie proszku z amli, który przed zaaplikowaniem na włosy należy zmieszać z wodą. Po drugie w formie oleju z amli. Dziś skupimy się na tej drugiej formie, ponieważ stosowanie na włosy oleju z amli jest zwyczajnie wygodniejsze i to właśnie je Wam polecamy. Stosując ten olej na swoje włosy regularnie, po jakimś czasie zauważycie, że są one zdecydowanie silniejsze, bardziej elastyczne i wytrzymałe. Ich kondycja się poprawi, a one same nie będą tak bardzo jak wcześniej podatne na uszkodzenia spowodowane zewnętrznymi czynnikami (wiatr, mróz, uszkodzenia mechaniczne). Aplikowany na włosy olej z agrestu indyjskiego dodaje im witalności. Sprawia, że są bardziej lśniące, wolniej się starzeją, nie siwieją tak szybko, nie wypadają, szybciej rosną i wyglądają po prostu zdrowiej.

Jak powstaje olej amla?

Olej amla, czyli tradycyjny kosmetyk ajurwedyjski, powstaje poprzez macerowanie owoców drzewa nazywanego agrestem japońskim. Owoce tego drzewa są suszone, a następnie mielone. Tak przygotowane owoce macerowane są przez długi czas w oleju, który na samym końcu poddaje się filtracji, aby go oczyścić. Jak przechowywać taki olej? Polecamy Wam trzymać go z dala od słońca, w zaciemnionym miejscu – najlepiej w temperaturze pokojowej lub w lodówce. Trzymany na słońcu i w wysokiej temperaturze, szybko straci swoje niesamowite właściwości.

Olej z amli a rodzaj włosów – czy każdy może stosować amlę na włosy?

Tak, amla jest stosunkowo uniwersalnym składnikiem i nie ma żadnych, konkretnych wskazań do jej stosowania. Mogą korzystać z niej osoby z włosami o wysokiej, ale także niskiej porowatości. Bez względu na to, czy Wasze włosy są naturalne, rozjaśniane, suche czy przetłuszczające się – powinniście sprawdzić jak na nie zadziała. Pamiętajcie jednak, aby aplikując olej z amli na włosy nie oczekiwać efektów od razu. Czysty olej z amli lub kosmetyki, które mają go w swoim składzie (np. odżywka do włosów odbudowująca Fructis Goodbye Damagelub krem do włosów z tej samej serii), potrzebują czasu, aby zadziałać. Uzbrójcie się w cierpliwość. Efekty przyjdą, ale musicie na nie poczekać co najmniej dwa tygodnie.

Jak aplikować olej amla na włosy?

Agrest indyjski, czyli amlę (a dokładniej mówiąc produkowany z niej olej), możecie nakładać na swoje włosy na kilka różnych sposobów. Jesteśmy pewni, że któryś z nich z pewnością przypadnie Wam do gustu. Oto one!

1. Olejowanie włosów czystym olejkiem amla to pierwsza, najbardziej uniwersalna i powszechnie stosowana forma aplikowania olejów na włosy. Wetrzyjcie olejek w całe, zwilżone wcześniej włosy przed myciem (co najmniej pół godziny wcześniej, a najlepiej na całą noc), a następnie - po upływie określonego czasu - umyjcie włosy jak zawsze. Polecamy Wam olejowanie włosów na nawilżający podkład, np. z żelu aloesowego. Świetnie sprawdzi się ten marki HOLIKA HOLIKA.

Ciekawostka! Włosy możecie olejować jednym olejem, ale także mieszankami olejów. Jeśli chcecie spróbować takiej formy, podpowiadamy – olej amla możecie mieszać m.in. z olejem arganowym, olejem z wiesiołka, olejem NEEM oraz olejem Moringa.

 

2. Masaż skóry głowy to kolejna z forma wykorzystania oleju amla w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Olej z amli zaaplikujcie na skalp, a następnie przez kilka minut wcierajcie. Róbcie to dłońmi lub masażerem do głowy. Tak wykonany masaż nie tylko pobudzi Wasze cebulki, ale także sprawi, że skóra na głowie będzie bardziej pobudzona. Pamiętajcie tylko, że jednorazowe masowanie nic Wam nie da. Polecamy Wam wykonywanie takich masaży systematycznie, co jakiś czas – przynajmniej raz w tygodniu.   

3. Pokręcenie swoich kosmetyków olejem z agrestu indyjskiego to trzecia i ostatnia z naszych propozycji. Do gotowych kosmetyków, które macie w swojej łazience, np. do ulubionej maski do włosów, dodajcie kilka kropli oleju amla i w tej formie aplikujcie kosmetyk na włosy. Dzięki takiemu dodatkowi jego działanie będzie jeszcze silniejsze!

Przeciwwskazania do stosowania amli na włosy

Nie istnieją żadne przeciwwskazania, które zakazywałyby stosowania oleju z amli na włosy. Miejcie jednak na uwadze, że stosując kosmetyki z amlą, to inne składniki tych produktów mogą wywołać u Was reakcję alergiczną. Z tej właśnie przyczyny, każdorazowo przed włączeniem nowego preparatu do swojej pielęgnacji, polecamy Wam wykonanie próby uczuleniowej. Jest to szczególnie istotne, jeśli jesteście posiadaczami skór hiperwrażliwych i alergicznych. 

WAŻNE! Jeżeli jesteście jasnymi blondynkami i nie chcecie, aby Wasze włosy pociemniały, zrezygnujcie z oleju amla. W Waszym wypadku lepiej sprawdzi się olej arganowy lub olej ze słodkich migdałów. Olej amla przyciemni Wasze włosy, a prawdopodobnie nie na tym Wam zależy.

Czas na amlę

Jeśli do tej pory nie mieliście okazji sprawdzić, jak olej amla działa na Wasze włosy, najwyższy czas to zmienić. Nie mamy absolutnie żadnych wątpliwości, że efekty jakie zauważycie na swojej głowie pozytywnie Was zaskoczą. Włosy będą silniejsze, zregenerowane, bardziej lśniące, odżywione i grubsze. Dzięki temu olejowi pozbędziecie się problemu elektryzujących się włosów, które są niesforne, nieustannie spuszone, a ich stylizacja to dla Was katusze. Aplikując olej z agrestu japońskiego na włosy regularnie Wasze włosy staną się jak tafla – miękkie, miłe w dotyku i bezproblemowe w rozczesywaniu. Musicie go mieć – działa cuda!    

Polecane

pixelpixel