Kurkuma na włosy. Jak działa, jakie ma właściwości i czy warto włączyć ją do swojej pielęgnacji?
Kurkuma to roślina, która od wiek wieków stosowana była w medycynie naturalnej, a także w kosmetyce. W ostatnim czasie stała się ona niesamowicie popularna w pielęgnacji włosów, co absolutnie nas nie dziwi. Ma ona w końcu właściwości wzmacniające, jest w stanie rozjaśniać włosy, a do tego dba o skórę głowy. Z pomocą kurkumy na włosy nie tylko poprawicie kondycję samych kosmyków, ale także skalpu. Kurkuma wzmacnia cebulki włosowe, pobudza nowe włosy do wzrostu, a także chroni te, które już mamy na głowie przed wypadaniem. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? W jaki sposób ją stosować? Jak działa i czy jest bezpieczna? W poniższym artykule udzielamy odpowiedzi na te i inne pytania. Koniecznie zostańcie z nami do końca, aby je poznać.
Co to kurkuma?
Kurkuma to kłącze rośliny z rodziny imbirowatych, które pochodzi z Azji Południowej. Uprawiana jest na Tajwanie, a także w Chinach. W Polsce znana jest ona również pod nazwą szafran indyjski, ponieważ stanowi alternatywną przyprawę dla szafranu, który jest od niej o wiele droższy. Kurkuma jest stosowana w kuchni, np. jako dodatek do curry, ale nie tylko. Ma właściwości prozdrowotne. Dzięki temu, że zawiera ona związek aktywny o nazwie kurkumina, może działać przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwutleniająco oraz przeciwnowotworowo. Ma działanie dezynfekujące i przeciwgrzybicze.
Ciekawostka! Kurkuma wykorzystywana jest często jako barwnik spożywczy. Ma piękny, żółty kolor. Z racji tego, że jest silnym barwnikiem, stosuje się ją również w przemyśle odzieżowym i tekstylnym. Wykorzystywana jest do farbowania tkanin.
Co znajdziecie w składzie kurkumy?
Kurkuma to jest się okazuje bogactwo cennych dla naszego organizmu witamin i minerałów. Poza błonnikiem znajdziecie w niej również:
- witaminę C,
- witaminę K,
- witaminę E,
- witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, B11),
- minerały takie jak m.in. potas, żelazo, sód, wapń,
- tiaminę,
- niacynę,
- kwas foliowy.
Sprawdźcie także: Witamina C na twarz – właściwości, efekty i polecane kosmetyki z kwasem L-askorbinowym
Kurkuma w kosmetyce – właściwości kurkumy, jak działa na włosy i twarz?
Kurkuma to jest się okazuje nie tylko kuchenna przyprawa, ale także genialna substancja o fantastycznym wpływie na naszą urodę oraz zdrowie. Jak działa i jakie ma właściwości? Oto one! Kurkuma działa:
- przeciwtrądzikowo,
- przeciwzmarszczkowo i przeciwstarzeniowo,
- rozjaśniająco (niweluje widoczność przebarwień),
- przeciwłupieżowo,
- antybakteryjnie,
- przeciwzapalnie,
- antywirusowo.
Kurkuma na włosy – jak działa?
Kurkuma to roślina stosowana w pielęgnacji włosów do ich rozjaśniania i ocieplania. Polecana jest zwłaszcza osobom mającym na głowie ciepłe, słoneczne, lekko orzechowe blondy. Nie sprawdzi się u platynowych blondynek, ponieważ może ona lekko żółcić kolor włosów, a nie na tym w tym przypadku nam zależy.
Dlaczego warto włączyć kurkumę do pielęgnacji włosów?
Stosowanie kurkumy na włosy może przynieść wiele korzyści. Oto niektóre z nich:
- Kurkuma aplikowana na skalp poprawia ogólną kondycję skóry głowy. Łagodzi stany zapalne i podrażnienia skóry głowy. Może również pomóc w usuwaniu łupieżu i zapobiegać jego powstawaniu w przyszłości.
- Kurkuma wzmacnia włosy. Jest ona bogata w witaminy i minerały, które są niezbędne dla zdrowia włosów. Witamina C, E i K, selen, miedź, magnez i cynk, które są obecne w kurkumie, pomagają wzmocnić włosy, zapobiegają wypadaniu i poprawiają ich elastyczność.
- Kurkuma dodaje włosom blasku. Ma ona w swoim składzie związki, które poprawiają krążenie krwi w skórze głowy. Dzięki temu, krew i składniki odżywcze są lepiej transportowane do mieszka włosowego, co poprawia wygląd fryzury, nadaje jej blask i zapobiega łamaniu się włosów.
- Kurkuma hamuje wypadanie włosów. W swoim składzie ma ona antyoksydanty, które pomagają zapobiegać uszkodzeniom DNA komórek skóry głowy i włosów, odpowiedzialnym za wypadanie włosów.
Sprawdźcie także: Wypadanie włosów po ciąży – jak sobie z nim poradzić?
Jak stosować kurkumę na włosy? Domowa maseczka z kurkumy na włosy i inne kosmetyki DIY
Istnieje wiele sposobów, aby wykorzystać kurkumę w pielęgnacji włosów. Po pierwsze możecie zdecydować się na suplementację kurkumy w formie tabletek i wesprzeć w ten sposób swoje włosy od wewnątrz. Jeśli jednak suplementacja do Was nie przemawia, koniecznie przygotujcie domowe kosmetyki do włosów z kurkumą w składzie. Przed Wami kilka przepisów na maseczki do włosów (i nie tylko) w stylu DIY.
- Maseczka do włosów z kurkumą i mlekiem kokosowym. Wymieszajcie 2 łyżki kurkumy z 3 łyżkami mleka kokosowego i tak przygotowaną papkę nałóżcie na swoje włosy. Pozostawcie ją na głowie na około 30 minut, a następnie spłuczcie dokładnie wodą i umyjcie włosy szamponem. Efekt będzie ekstremalnie piękny.
- Maseczka na włosy z kurkumą, oliwą i miodem. Wymieszajcie 2 łyżki sypkiej kurkumy z 1 łyżką miodu i 1 łyżką oliwy z oliwek. Przygotowaną maseczkę nałóżcie na wilgotne włosy i pozostawcie na nich na około 30 minut. Gdy minie pół godziny spłuczcie włosy dokładnie wodą i umyjcie je delikatnym szamponem.
- Szampon z kurkumą. Dodajcie 1 łyżkę kurkumy do swojego ulubionego szamponu i dokładnie wymieszajcie. Następnie, dodajcie do tej mikstury odrobią wody. Spieńcie szampon i umyjcie włosy jak zwykle.
- Olejek z kurkumą. Połączcie ze sobą 2 łyżki kurkumy i pół szklanki oleju kokosowego lub oleju jojoba. Tak przygotowaną mieszankę lekko podgrzejcie. Ma być ciepła – nie gorąca – a następnie zaaplikujcie na włosy. Zostawcie ją na głowie na 30-60 minut. Po upływie tego czasu umyjcie włosy jak zawsze i zaaplikujcie na nie odżywkę do włosów.
WAŻNE! Kurkuma może uczulać i wywołać reakcję alergiczną, dlatego przed zaaplikowaniem jej na włosy i skórę głowy wykonajcie próbę uczuleniową i sprawdźcie, czy aby na pewno nie macie na nią alergii. Alergia na kurkumę jest rzadkością, ale mimo to wciąż się zdarza, dlatego lepiej być tego świadomym czy nie jesteście na nią uczuleni.
Podsumowanie
Podsumowując, kurkuma to roślina, która zawiera mnóstwo składników, genialnie wpływających na kondycję włosów oraz skóry głowy. W jej składzie są m.in. witamina C, E, K, a także antyoksydanty. To dzięki nim, aplikowana na włosy kurkuma wspiera nas w walce z ich łamliwością, przyspiesza wzrost włosów, wygładza je i nawilża. Ponadto działa antybakteryjnie i ma właściwości przeciwzapalne oraz właściwości przeciwłupieżowe. Dodatkowo, pomaga wygrać z łojotokiem. Regularne stosowanie kurkumy - czy mówiąc nieco inaczej złotego imbiru – na włosy to zdecydowanie dobry pomysł. Sprawdźcie na własnej głowie.