Olejek pichtowy, czyli o kosmetycznych właściwościach olejku jodłowego
Olejek pichtowy to naturalny kosmetyk nazywany również olejkiem jodłowym. Ma on wiele prourodowych właściwości. Może być stosowany w pielęgnacji ciała oraz włosów. Jak działa? Jak go stosować? Czemu zawdzięcza on ogrom tak fantastycznych właściwości? Wyjaśniamy! Jeśli nie znacie jeszcze olejku pichtowego lub może macie go przypadkiem w domu i nie wiecie, jak go wykorzystać, koniecznie czytajcie dalej! Ten artykuł jest właśnie dla Was!
Podstawowe informacje nt. olejku jodłowego
Olejek jodłowy / pichtowy to naturalna substancja tłoczona z igieł oraz młodych pędów białokorej jodły syberyjskiej (Abies sibirica). Jodła ta rośnie, jak podpowiada jej nazwa, na Syberii. To jednak nie jedyne miejsce, gdzie ją znajdziecie. Można ją spotkać również w Chinach i Mongolii. Tłoczony z pędów i igieł jodły syberyjskiej olej ma lekko żółty, wpadający w zieleń kolor. Pachnie przyjemnie, a jego konsystencja jest lekka, delikatna, w żadnym wypadku nie tłusta. W jego składzie znajdziecie m.in. octan bornylu, kamfen, alfa-tujen, santen, terpinolen.
Kosmetyczne właściwości oleju pichtowego
Olej pichtowy ma szereg świetnych, prourodowych właściwości. Oto kilka z nich!
- Działa antybakteryjnie.
- Ma właściwości regeneracyjne.
- Działa przeciwstarzeniowo.
- Ma działanie przeciwwirusowe.
- Działa przeciwgrzybiczo.
Ponadto ma właściwości:
- łagodzące,
- tonizujące,
- uelastyczniające,
- przeciwbólowe.
Wykorzystywany w pielęgnacji włosów działa natomiast:
- silnie odżywczo,
- wzmacniająco,
- oczyszczająco (jeśli zaaplikujecie go na skalp).
Olejek pichtowy w pielęgnacji twarzy
Olejek pichtowy to naturalny kosmetyk, który warto włączyć do swojej codziennej, pielęgnacyjnej rutyny, ponieważ działa przeciwstarzeniowo. Aplikowany na skórę każdego dnia wspiera w walce z opadającym z wiekiem owalem twarzy. Wygładza, ujędrnia, zmiękcza i nawilża. Ponadto świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery problematycznej. Jeżeli borykacie się z niedoskonałościami, pryszczami, zaskórnikami - koniecznie się w niego zaopatrzcie. Stosując olejek jodłowy regularnie, szybko zauważycie, że Wasza cera na twarzy (ale także skóra na szyi i dekolcie) jest w zdecydowanie lepszej kondycji. Będzie ona bardziej rozjaśniona, rozświetlona, pełna życia i energii. Sprawdźcie i przekonajcie się na własnej twarzy.
Olej pichtowy na trądzik
Olejek jodłowy to naturalny kosmetyk, który przypadnie do gustu wszystkim, którzy mają problem z nawracającym trądzikiem. Działa on bowiem łagodząco, wyrównuje koloryt i sprawia, że blizny po pryszczach są mniej widoczne. Ponadto, olej ten chroni skórę przed pojawianiem się na niej nowych zmian zapalnych i zaskórników.
Sprawdźcie: Zaskórniki otwarte i zaskórniki zamknięte - czym są, czym się różnią?
Jak aplikować olejek pichtowy na twarz?
1. Świetnym pomysłem będzie dodanie kilku kropel tego olejku do ulubionego kremu bądź serum do twarzy. Dzięki dodatkowi olejku jodłowego kosmetyki te będą bardziej skuteczne.
2. Jeśli lubicie stosować czyste oleje na twarz, ten pichtowy z powodzeniem zastąpi Wam serum na noc. Nanieście go na skórę około godzinę przed snem. Kiedy dobrze się wchłonie – idźcie spać.
3. Nasza ostatnia propozycja to wykorzystanie oleju pichtowego do zabiegu OCM, czyli olejowego oczyszczania twarzy. Przygotujcie mieszankę oleju kokosowego i pichtowego, a następnie tak przygotowaną miksturą zmyjcie makijaż.
Sprawdźcie: OCM, czyli oczyszczanie skóry olejami. Co musisz o nim wiedzieć?
Olejek jodłowy w pielęgnacji włosów
Piękne, zachwycające swoją urodą włosy to marzenie każdej kobiety. Jeśli Wam również na nich zależy, a dodatkowo chcielibyście, aby Wasze kosmyki oraz skalp były nie tylko ładne, ale też zdrowe, olejek pichtowy to substancja, w którą koniecznie musicie się zaopatrzyć. Wystarczy, że co drugie mycie włosów dodacie do swojego szamponu odrobinę olejku jodłowego, a:
- Wasz skalp będzie oczyszczony, ale nie przesuszony,
- łupież odejdzie w zapomnienie,
- włosy zyskają na objętości,
- skóra głowy nie będzie się tak szybko przetłuszczać.
Olej pichtowy w pielęgnacji ciała – tak czy nie?
Zdecydowanie tak. Olejek pichtowy może być aplikowany nie tylko na twarz i włosy, ale również na całe ciało: ręce, nogi, brzuch, pupę i inne. Dzięki swoim cennym właściwościom świetnie sprawdza się w leczeniu problemów skórnych na ciele. Z pewnością docenią go osoby, które mają problem z łuszczycą. Jak zaaplikować ten olejek na całe ciało? Mamy na do sposób! Dodajcie kilka kropel olejku jodłowego do swojej kąpieli. Zanurzcie się w niej i spędźcie tak kilka minut. Po tym czasie możecie mierz pewność, że całe Wasze ciało miało kontakt z tą fenomenalną substancją!
Ciekawostka! Olejek pichtowy to substancja, którą można pić. Ma gorzki smak i nie jest zbyt smaczny. Mimo to warto zastanowić się nad włączeniem go do swojej diety. Przyjmowany doustnie łagodzi objawy menopauzy, wzmacnia układ immunologiczny, zwiększa odporność, wspiera w walce z reumatyzmem i artretyzmem, a to wciąż nie wszystko. Oczywiście przypominamy Wam w tym miejscu, że jakąkolwiek suplementację warto skonsultować ze swoim lekarzem, dlatego przed włączeniem oleju jodłowego do swojej diety, udajcie się do niego na wizytę.
Czy każdy może stosować olej pichtowy? Przeciwwskazania
Niestety, nie każdy może zdecydować się na stosowanie olejku z białokorej jodły syberyjskiej, ponieważ w niektórych przypadkach olej ten zamiast pomóc, może zaszkodzić. Nie poleca się go kobietom ciężarnym, w połogu oraz karmiącym. Nie jest on wskazany w diecie oraz pielęgnacji dzieci, które nie skończyły jeszcze 3 lat. Ponadto, z używania tego olejku zrezygnować powinny osoby, które są na niego uczulone. Aby sprawdzić czy należycie do tego grona nanieście niewielką ilość substancji na skórę i wykonajcie próbę uczuleniową. Jeśli nie pojawi się u Was podrażnienie, wysypka bądź opuchlizna – możecie bezpiecznie korzystać z olejku pichtowego w swojej pielęgnacji.
Olejek, który musicie poznać
Podsumowując, olejek pichtowy to naturalny kosmetyk o szerokim wachlarzu zastosowań. Jest niesamowicie uniwersalny. Ma pozytywny wpływ na zdrowie i urodę. Likwiduje problemy skórne, opóźnienia starzenie, pielęgnuje włosy, a to wciąż tylko niewielka część zastosowań jakie posiada. Jeśli nigdy wcześniej nie mieliście z nim do czynienia a lubicie stosować naturalne kosmetyki w swojej pielęgnacji, najwyższy czas to zmienić.