darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2023-02-03

Olejek z geranium, czyli o zastosowaniu olejku geraniowego w kosmetyce i nie tylko

Olejek z geranium, czyli o zastosowaniu olejku geraniowego w kosmetyce i nie tylko

Eteryczny olejek z geranium to substancja pochodząca z roślin zaliczanych do rodziny Pelargonium. Pozyskiwany jest z kwiatów pelarginii lekarskiej. Jednym z jego głównych składników jest tak zwany geraniol, który świetnie koi nerwy. Olejek z geranium działa przeciwzapalnie, przeciwzmarszczkowo. Wspiera naszą cerę w walce z łojotokiem. Poza tym, że jest on wykorzystywany w pielęgnacji, sprawdza się także w aromaterapii i wykazuje szereg właściwości medycznych. Co warto wiedzieć o nim i jego właściwościach? Jak jest pozyskiwany, jak go stosować i nie tylko. By poznać odpowiedzi na te pytania, zostańcie z nami do końca. Zachęcamy do dalszej lektury!

Jak pozyskiwany jest olejek z geranium?

Olejek z geranium jest substancją pozyskiwaną w procesie destylacji parowej liści oraz kwiatów geranium. Aby taka destylacja była w ogóle możliwa, konieczne jest wysokie ciśnienie i wysoka temperatura, które umożliwią wyodrębnienie oleju z rośliny. Gdy olej jest już wyodrębniony nadchodzi czas na oczyszczanie, a następnie jego filtrowanie. Na tym etapie należy pozbyć się ewentualnych resztek roślinnych, które mogą się w nim znajdować.

Skład olejku geraniowego

Olejek z geranium ma w swoim składzie mnóstwo cennych dla naszego zdrowia oraz urody składników odżywczych. Są w nim między innymi witamina A, witamina C, witamina E, a także mnóstwo minerałów, między innymi potas, magnez oraz wapń. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć, że jest on fantastycznym źródłem kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-9 oraz kwasu salicylowego, o którego wpływie na naszą skórę przeczytacie w TYM ARTYKULE. Poza wymienionymi wcześniej są w nim także kwas geraniowy, geraniol, eugenol, linalol i inne. 

Właściwości olejku z geranium

Olejek geraniowy ma szereg fantastycznych właściwości. Oto one!

  • Działa przeciwgrzybiczo. Przeciwgrzybicze właściwości tego olejku wynikają z faktu, że w jego składzie jest wspominany w poprzednim akapicie kwas salicylowy, który skutecznie wspiera nas w walce z różnego rodzaju grzybami. Olejek ten możecie aplikować na skórę dotkniętą grzybicą bezpośrednio. Jeżeli ta forma Wam nie odpowiada, możecie także dodać ten olejek do ulubionego kremu, balsamu lub innego kosmetyku pielęgnacyjnego.
  • Olejek z geranium ma także właściwości przeciwłupieżowe. Zwalcza będące przyczyną łupieżu bakterie oraz grzyby, a ponadto wzmacnia włosy, odżywia je i chroni przed wypadaniem. Możecie stosować go na włosy i skórę głowy solo lub dodawać go (kilka kropel) do gotowych, drogeryjnych kosmetyków do włosów (szamponów, masek, odżywek lub wcierek do włosów).
  • Moczopędne właściwości olejku geraniowego to kolejna kwestia, o której należy wspomnieć, mówiąc o jego prourodowych i prozdrowotnych właściwościach. Olejek ten wspiera rozkurczanie mięśni, ułatwiając tym samym przepływ moczu. Z tej przyczyny poleca się jego stosowanie w momencie, kiedy macie problem z układem moczowym lub nadmiernym zatrzymywaniem się wody w organizmie.
  • Olejek z geranium ma właściwości przeciwtrądzikowe. Pomaga on zmniejszyć stany zapalne na twarzy, dekolcie, plecach i przyspiesza gojenie się ewentualnych ran na skórze. Dodatkowo, zawarte w nim witaminy działają na skórę wzmacniająco i odżywczo, w efekcie czego na powierzchni cery pojawia się zdecydowanie mniej nieprzyjaciół.

Wymienione wyżej właściwości olejku z geranium to nie wszystko. Nie zapominajmy o tym, że działa on również przeciwwirusowo, wyciszająco i uspokajająco. Jego działanie docenią cukrzycy i kobiety z łagodnymi objawami menopauzy. Olejek geraniowy pobudza do pracy nasz układ limfatyczny oraz nasz układ krwionośny.

Kto może stonować olejek geraniowy?

Olejek z geranium może być stosowany wszystkich, niezależnie od wieku, płci i typu cery. Oczywiście przed pierwszą aplikacją warto sprawdzić czy nie jesteśmy na niego uczuleni. Jeśli nie – z powodzeniem możecie włączyć go do swoich pielęgnacyjnych rytuałów. Kto najbardziej doceni olejek z geranium? Będą to osoby:

  • z bólami miesiączkowymi,
  • z bolesnymi owulacjami,
  • mające problem z koncentracją,
  • borykające się z łupieżem, opryszczką, egzemą oraz trądzikiem,
  • które mają problem z cellulitem,
  • zestresowane, przemęczone i rozdrażnione,
  • chorujące na cukrzycę,
  • które weszły właśnie w okres menopauzy.

Jak stosować olejek z geranium?

Olejek z geranium stosujemy na kilka różnych sposobów. Możecie korzystać z niego solo, dodawać go do gotowych kosmetyków lub kupić kosmetyki, które już posiadają go w swoim składzie, np. rewitalizujący żel pod prysznic Fig & Geranium Oil marki Lux Botanicals lub olejek do biustu z 16 roślin AJURWEDY marki Orientana BIO. Jeżeli żaden w wymienionych sposobów wykorzystania oleju geraniowego Wam nie odpowiada, koniecznie spróbujcie dodać kilka kropel tego olejku do wanny i przygotować sobie relaksującą kąpiel bądź wykorzystać go jako olejek do masażu lub aromaterapii.  

Olejek geraniowy w pielęgnacji twarzy – tak czy nie?

Zdecydowanie tak! Olejek geraniowy można aplikować na twarz w różny sposób, w zależności od tego, czego akurat w danym momencie potrzebuje Wasza skóra. Jeśli nie lubicie uczucia oleistej formuły na twarzy, z powodzeniem możecie dodać ten olejek do ulubionego kremu lub maseczki. Wówczas aplikacja będzie dla Was bardziej przyjemna. Olejek z geranium na twarz poleca się osobom z cerami problematycznymi i trądzikowymi. Sprawdzi się także u osób w pierwszymi oznakami starzenia, ponieważ zapobiega działaniu wolnych rodników, hamując tym samym starzenie się skóry na Waszej twarzy. W tym miejscu polecamy Wam łączenie olejku geraniowego z olejkami:

  • paczula,
  • z krwawnika,
  • marchewkowym,
  • cytrynowym,
  • szałwiowym,
  • i nie tylko.

Posiadacie skórę suchą? Połączcie olejek z geranium z żółtkiem jajka, oliwą z oliwek, wodą oraz olejkiem różanym i w tej formie aplikujcie go na swoją skórę jako maseczkę.

Jesteście posiadaczami cery tłustej? W Waszym wypadku w pielęgnacji cery sprawdzi się mieszanka olejku geraniowego z rozmarynowym, lawendowym, wodą oraz dodatkiem piwnych drożdży.

Olejek z geranium w walce z cellulitem na ciele

Olejek z geranium to świetny, skuteczny i co najważniejsze naturalny środek na cellulit. Pomaga on rozkurczać mięśnie gładkie, a dodatkowo poprawia krążenie limfy oraz krwi w skórze. Dzięki temu działa wygładzająco i sprawia, że cellulit na skórze jest mniej widoczny. Oczywiście, aby efekty były widoczne nie może on byś stosowany solo. Warto połączyć regularne stosowanie olejku z geranium na cellulit z treningami oraz zdrową, odżywczą i bogatą w witaminy dietą. Pamiętajcie o regularnym piciu odpowiedniej ilości wody i nie zapominajcie, że cellulit nie pojawił się na Waszej skórze w jeden dzień, co oznacza, że w jeden dzień także z niej nie zniknie. Dajcie sobie czas i uzbrójcie się w cierpliwość.

Czy olejek z geranium może zastąpić Wam dezodorant?

Okazuje się, że tak. Z racji tego, że olejek geraniowy ma przepiękny, niezwykle przyjemny zapach, który łączy w sobie nuty orzeźwiające, miętowe z nutami lekkimi i kwiatowymi, może nam zastąpić właśnie dezodorant. Działa antybakteryjnie i neutralizuje nieprzyjemny zapach Waszego ciała. Jeżeli szukacie zatem w 100% naturalnego dezodorantu do ciała – koniecznie przetestujcie tę metodę. Być może przypadnie Wam ona do gustu.

Olejek z geranium (pelargonii lekarskiej) sposobem na blizny i przebarwienia na skórze

Każdy kobieta marzy o tym, aby na jej skórze nie było blizn, przebarwień, śladów po pryszczach. Z pomocą w walce o piękną, nieskazitelną cerę przychodzi właśnie olejek z geranium, który jest silnym środkiem zabliźniającym. Stosując go na skórę regularnie z pewnością zauważycie, że blizny, które do tej pory były ciemne – zbledły, a plamy i przebarwienia na skórze stały się mniej widoczne.

Dlaczego nie powinniśmy stosować olejku z geranium u dzieci?

Geraniowy olejek działa silnie stymulująco na kobiece hormony płciowe, czyli estrogeny. Z tej właśnie przyczyny nie poleca się korzystania z niego w pielęgnacji małych dzieci. Jeżeli stosujecie antykoncepcję hormonalną także zrezygnujcie z jego stosowania lub skonsultujcie tę kwestię ze swoim lekarzem prowadzącym. Może on zaburzać skuteczność takiej antykoncepcji.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3466 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-24
Wszystko działało dobrze
2024-03-24
Zamówienie zrealizowane szybko, towar dorze zapakowany
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel