darmowa dostawa od 150,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2023-03-20

Cebula na włosy – czy to antidotum na siwienie?

Cebula na włosy – czy to antidotum na siwienie?

Cebula na włosy? Jeżeli na samą myśl o tym lekko się skrzywiliście, ponieważ cebulę znacie jedynie z jej kuchennego zastosowania – spokojnie, już wszystko wyjaśniamy. Cebula, dokładnie ta sama, którą dodajecie do sosów, mięs i rosołu, ma mnóstwo cennych właściwości pielęgnacyjnych i świetnie działa ona na nasze włosy. Jakie ma właściwości, czy faktycznie jest ona naszą tajną bronią w walce z siwieniem, a także jakie domowe kosmetyki z jej dodatkiem koniecznie musicie przygotować i przetestować na własnej głowie? Czytajcie dalej, aby poznać nasze odpowiedzi na te pytania.

Jeśli siwienie włosów spędza Wam sen z powiek i coraz częściej myślicie o farbowaniu, ale z jakiegoś powodu nie macie ochoty korzystać z farby do włosów – mamy dla Was sposób, z którego nasze babcie korzystały już wiele lat temu, a który dziś został nieco zapomniany – cebula, a dokładnie mówiąc pozyskiwany z niej sok. W tym niepozornym warzywie jest bowiem naprawdę dużo składników odżywczych, które mogą korzystnie wpłynąć na zdrowie i kondycję naszych włosów. W soku z cebuli znajdziecie między innymi:

  • siarkę - ważny składnik budulcowy włosa,
  • keratynę - białko budujące nasze włosy,
  • witaminę C - silny przeciwutleniacz, który pomaga w produkcji niezbędnego do utrzymania zdrowych włosów kolagenu,
  • witaminę B6 – która pomaga w produkcji nadającej włosom kolor melaniny,
  • kwercetynę - związek roślinny, który może pomóc w redukcji stanów zapalnych skóry głowy i przeciwdziałać utracie włosów.

Sprawdźcie również: Witamina C na twarz – właściwości, efekty i polecane kosmetyki z kwasem L-askorbinowym

WAŻNE! Cebula jest naturalnym składnikiem, który może uczulać. Przed zaaplikowaniem go na włosy i skórę głowy polecamy Wam wykonać próbę uczuleniową, aby uniknąć niechcianej przez nikogo reakcji alergicznej. Co prawda nieczęstym faktem jest uczulenie na cebulę, jednak jak mówi stare polskie przysłowie ‘lepiej zapobiegać niż leczyć’.

Jak działa cebula na włosy? Pielęgnacyjne właściwości soku z cebuli

Cebula wraca do łask. Choć ma ona wadę – jaką jest jej zapach – ma także wiele zalet. Jak działa? Przede wszystkim antybakteryjnie. Dzięki tej właściwości jest w stanie wspierać nas w walce z nawracającym łupieżem oraz nadmiarem sebum i nieustannie przetłuszczonymi włosami. To jednak nie wszystko. Cebula opóźnia siwienie włosów i działa na nie przyciemniająco. Ma działanie przeciwzapalne i poprawia ogólną kondycję fryzury. Warto też wspomnieć w tym miejscu, że cebula świetnie działa również na porost włosów. Stosując ją na skalp systematycznie sprawiamy, że włosy rosną silniejsze, gęstsze i bardziej zdrowe. Dzieje się tak dlatego, że sok cebulowy przywraca skórze głowy utraconą równowagę i wzmacnia cebulki włosowe.

Sprawdźcie również: Sposoby na wypadanie włosów

Jak to możliwe, że sok z cebuli aplikowany na włosy opóźnia ich siwienie i dlaczego w ogóle nasze włosy siwieją?

To proste. W soku produkowanym z cebuli jest tak zwana katalaza enzymatyczna, która aplikowana na włosy regularnie sprawia, że nie siwieją – pod warunkiem oczywiście, że za ich siwienie nie odpowiadają nasze geny. Kiedy włączyć do swojej włosowej pielęgnacji sok z cebuli? Jeżeli nie chcecie martwić się siwieniem zróbcie to jeszcze zanim na Waszej głowie pojawią się pierwsze siwe włosy lub w momencie, kiedy zauważycie pojedyncze egzemplarze. Działajcie zapobiegawczo.

Dlaczego włosy siwieją? Siwe włosy pojawiają się na naszej głowie z biegiem czasu i jest to proces absolutnie normalny. Nie jesteśmy w stanie od niego uciec. Na głowie każdego z nas prędzej czy później pojawią się siwe włosy, czyli włosy, w których nie ma barwnika, ponieważ doszło w nich do zaniku melaniny. Zdarza się jednak, że siwe włosy pojawiają się także u osób młodych, u których proces zanikania melaniny we włosach został przyśpieszony przez chroniczny stres, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, alkohol, niezdrową, niezbilansowaną dietę, niewysypianie się. Jeżeli więc już w młodym wieku widzicie u siebie pierwsze siwe włosy, jak najszybciej zacznijcie aplikować na nie kosmetyki z dodatkiem soku z cebuli.

Jak zrobić sok z cebuli na siwe włosy?

To banalnie proste i nie mamy wątpliwości, że każdy z Was poradzi sobie z tym zadaniem. Do przygotowania soku z cebuli na siwe włosy potrzebujecie przede wszystkim dużą cebulę, gazę, a także tarkę do warzyw. Na tarce o drobnych oczkach zetrzyjcie obraną uprzednio cebulę, a następnie przełóżcie ją na gazę i porządnie odciśnijcie. Nie przejmujcie się, jeżeli z Waszych oczu popłyną łzy – to zupełnie normalne. Sok, który uzyskacie po odciśnięciu cebuli to gotowy do zaaplikowania na włosy sok, który z powodzeniem zastąpi Wam ulubioną wcierkę do włosów.

Sprawdźcie również: Jak naturalnie przyciemnić włosy? Domowe sposoby na przyciemnienie włosów

Wcierka z cebuli – jak aplikować ją na włosy?

Sok z cebuli aplikujcie na skalp bezpośrednio bez wcześniejszego rozcieńczania, ale po wykonaniu próby uczuleniowej, o której wspominaliśmy już w tym artykule. Wcierkę wmasujcie dokładnie w skalp, np. przy pomocy masażera typu grabki. Zostawcie ją na głowie na co najmniej dwadzieścia minut, nawet do godziny. Po tym czasie dokładnie spłukajcie sok z cebuli ze swojej głowy i umyjcie włosy jak zawsze przy pomocy szamponu oraz odżywki.

W tym miejscu przypominamy Wam, że wykonywanie takiej wcierki na zapas jest całkowicie bezzasadne. Nie można jej przechowywać, ponieważ szybko się psuje i traci swoje cenne właściwości. Sok z cebuli musi być przygotowywany ‘na świeżo’.

Kiedy zauważycie pierwsze efekty wcierkowania włosów sokiem z cebuli? To zależy. Jeśli będziecie stosować wcierkę trzy razy w tygodniu, regularnie i systematycznie – pierwsze efekty zauważycie prawdopodobnie po około miesiącu. Regularność jest w tym wypadku kluczowa do osiągnięcia oczekiwanych efektów.

Cebula bardzo nieprzyjemnie pachnie

Jeśli jesteście osobami o ekstremalnie wrażliwym nosie i absolutnie nie jesteście w stanie znieść zapachu soku z cebuli na swojej głowie, a wciąż nie jesteście przekonani do farby lub szamponetki do włosów, koniecznie wypróbujcie koloryzujące odżywki do włosów. Odżywek do włosów dostępnych w internetowej drogerii Strefa Urody szukajcie TUTAJ.

Maseczka z cebuli DIY – pomysły na tanie oraz skuteczne maski do włosów, które wykonacie w zaciszu własnej łazienki

Cebula to stosunkowo tanie warzywo, dlatego wykonywane z jej dodatkiem maseczki do włosów to świetny pomysł, tym bardziej że poza tym, iż działa ona na siwe włosy, wspiera ona również ogólną kondycję kosmyków na naszej głowie, a także poprawia stan skalpu. Oto maseczki do włosów, które możecie z niej przygotować!

Maseczka do włosów, która pobudzi ich wzrost – tylko jeden składnik, czyli cebula

Do przygotowania tej pobudzającej wzrost włosów maski potrzebujecie tylko i wyłącznie cebuli, którą należy dokładnie obrać, a następnie wrzucić do blendera i blendować aż do momentu, w którym zamieni się ona w papkę. Cebulową masę odciśnijcie z nadmiaru soku przy pomocy gazy lub własnych dłoni, a otrzymaną po odciśnięciu masę zaaplikujcie na skalp na jakiś 15/20 minut. Po tym czasie spłukajcie ją z głowy przy pomocy letniej wody. Ta maska to hit, który Wasza skóra pokocha. Działa antybakteryjnie. Przywraca skórze głowy utraconą równowagę, odblokowuje zatkane mieszki włosowe, chroni włosy przed wypadaniem i pobudza wzrost nowych. 

Przeciwłupieżowa maseczka do skóry głowy z cebuli oraz oleju łopianowego

Do przygotowania drugiej, domowej maseczki do włosów, którą Wam zaproponujemy potrzebujecie soku z cebuli (jak go przygotować pisaliśmy wcześniej) oraz ekologicznego oleju łopianowego. Jeśli nie macie wersji ekologicznej, zwykły olej łopianowy również będzie w porządku. Sok z cebuli pomieszajcie z kilkoma kroplami łopianowego oleju, a następnie tak przygotowaną mieszankę zaaplikujcie na skórę na swojej głowie i zostawcie na niej na co najmniej kilkanaście minut. Taka mieszanka silnie nawilży i odżywi Wasz skalp a dodatkowo pomoże Wam pozbyć się problemu z nawracającym wciąż łupieżem.

DIY - maseczka z cebuli i oleju kokosowego

Kolejna propozycja wykorzystania cebuli w pielęgnacji włosów to maseczka z soku z cebuli oraz nierafinowanego oleju kokosowego, o którym więcej pisaliśmy w artykule ‘Olej kokosowy na włosy i ciało. Co warto wiedzieć i jakie kosmetyki z olejem kokosowym polecamy?. Wystarczy, że do świeżo wyciśniętego soku z cebuli dodacie łyżkę oleju kokosowego, a następnie dokładnie je ze sobą połączycie. Tak przygotowaną mieszankę zaaplikujcie na swoje włosy i skórę głowy na około 40-50 minut przed myciem, a następnie umyjcie je jak zawsze przy pomocy dobrego szamponu do włosów. Po myciu nie zapomnijcie o nałożeniu na nie odżywki.

Z czego jeszcze przygotujecie domową maseczkę do włosów z dodatkiem soku z cebuli? Oto nasze ulubione połączenia!

  • Sok z jednej cebuli + 2 łyżki dobrego miodu
  • Sok z jednej cebuli + roztrzepane, całe jajko
  • Sok z jednej cebuli + 3 łyżki mleka kokosowego
  • Sok z jednej cebuli + 1 rozgnieciony na gładką masę banan
  • Sok z jednej cebuli + 3 łyżki majonezu
  • Sok z jednej cebuli + olej z pestek winogron (kilka kropel)
  • Sok z jednej cebuli + kilka kropel olejku arganowego
  • Sok z jednej cebuli + kilka kropel oleju z pestek dyni

Sprawdźcie również: Olej z pestek dyni – antidotum na zmarszczki i przesuszone włosy

Wszystkie zaproponowane przez nas wyżej połączenia, poza tym, że świetnie wpływają na kondycję włosów i dosłownie rzecz ujmując działają cuda na głowie, są również banalne w przygotowaniu. Gwarantujemy, że każda z Was poradzi sobie z ich wykonaniem. Niestety, przez zapach i łzy pojawiające się podczas krojenia cebuli wiele osób – w naszej opinii zupełnie niepotrzebnie – rezygnuje z cebulowych maseczek do włosów. Naszym zdaniem warto znieść te niedogodności, ponieważ efekty jakie zobaczycie na włosach stosując regularnie domowe maseczki z sokiem z cebuli, z całą pewnością Wam to wynagrodzą.

Maseczki na bazie soku z cebuli aplikujcie na włosy na kilkadziesiąt minut przed myciem głowy. Wcierając je w skórę głowy pamiętajcie o masażu, który dodatkowo poprawi krążenie krwi w skórze oraz pobudzi Wasze cebulki.

Cebula – nie stosujcie jej popołudniu, jeśli planujecie wieczorną randkę!

Jak wspominaliśmy już w tym artykule niejednokrotnie, największą wadą cebuli na włosy jest jej zapach, który niestety utrzymuje się przez jakiś czas na włosach i potrzebuje co najmniej kilku godzin, aby wywietrzeć. Jeśli więc za 2/3 godziny planujecie randkę, nie aplikujcie wówczas na włosy domowych mikstur z cebuli, ponieważ zapach Waszych włosów może być dla ukochanego lekko nieprzyjemny.

Czy warto stosować cebulę na włosy? Podsumowanie

Zdecydowanie tak. Warto stosować sok z cebuli na włosy, ponieważ jest to naturalny składnik, który może pomóc w poprawie ich ogólnej kondycji. Sok z cebuli jest bogaty w siarkę, która pomaga w produkcji keratyny, podstawowego składnika budulcowego włosów. Ponadto, sok z cebuli zawiera flawonoidy, przeciwutleniacze i minerały, które działają na włosy ochronnie oraz odżywczo, a także realnie pobudzają ich wzrost, poprawiają gęstość i ograniczają wypadanie włosów.      

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3789 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-25
Szybko, sprawnie i bezproblemowo. Gorąco polecam.
2024-07-22
Polecam
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel