darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2023-02-08

Olej z orzecha włoskiego i jego kosmetyczne właściwości

Olej z orzecha włoskiego i jego kosmetyczne właściwości

Orzechy włoskie zna prawdopodobnie każdy z nas. Mnóstwo z nas kocha ich smak i uwielbia dodawać je do ciast, ciasteczek, sałatek oraz owsianek. Są też tacy, których smak orzechów włoskich odpycha. Dziś jednak nie skupimy się na ich smaku, a na kosmetycznych właściwościach oleju z orzecha włoskiego. Jak działa on na naszą skórę i włosy? W jaki sposób go stosować i co jeszcze warto o nim wiedzieć? Wszystkich zainteresowanych olejem z orzecha włoskiego zapraszamy do dalszej lektury. Zostańcie z nami do końca.

Olej z orzechów włoskich – podstawowe informacje

Olej z orzechów włoskich ma żółto-brązowy kolor i charakterystyczny, mocno orzechowy zapach. Wąchając go poczujecie prawdopodobnie otulające, słodkie, lekko karmelowe nuty. Warto zaznaczyć, że nie lubi on światła, a ponadto ma tendencję do jełczenia. Jeśli posiadacie na swojej półce taki olej, ale nie korzystaliście z niego od jakiegoś czasu – najwyższy czas na nową buteleczkę.

Skład i właściwości oleju z orzechów włoskich

Olej ten ma szereg fenomenalnych właściwości: prozdrowotnych oraz prourodowych. Można go spożywać solo (np. jako dodatek do sałatek) lub włączyć do swojej pielęgnacji (ciała, twarzy, włosów). W składzie oleju z orzecha włoskiego są:

  • witaminy z grupy B,
  • witamina A,
  • witamina K,
  • witamina E,
  • kwas linolowy,
  • kwas alfa-linolowy,
  • kwas oleinowy.

Olej stosowany na skórę działa antyseptycznie i jest nieoceniony w pielęgnacji skóry z ranami. Stosowany doustnie, przydaje się w walce ze zbyt wysokim cholesterolem. Macie problemy z krążeniem? Olej z orzecha włoskiego to coś, w co koniecznie musicie się zaopatrzyć.

Kosmetyczne właściwości oleju z orzecha włoskiego, czyli olej z orzecha włoskiego na włosy

Olej z orzechów włoskich stosowany w pielęgnacji włosów to świetny pomysł. Aplikowany na naszą fryzurę działa cuda. Poprawia kondycję włosów, odżywia je i sprawia, że są bardziej wygładzone oraz lśniące. Olejowanie włosów olejem z orzecha włoskiego ma także wpływ na elastyczność naszych włosów. Są bardziej podatne na układanie oraz stylizację. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o tym, że olej z orzecha pobudza nasze kosmyki do wzrostu. Aby zadziałał w ten właśnie sposób, należy go wmasować w skórę głowy w ten sam sposób co wcierkę. Wcieranie oleju z orzecha włoskiego w skórę głowy odżywia ją, wzmacnia, a co więcej – wspiera nas w walce z łupieżem. Jeżeli macie problem ze świądem, pieczeniem, swędzeniem skalpu – z pewnością przyniesie Wam ulgę. Genialnym pomysłem jest wykonanie peelingu do skóry głowy na bazie tego oleju. Wystarczy, że dodacie do niego odrobinę cukru bądź soli i wmasujecie peeling w skalp. W ten sposób pozbędziecie się martwego naskórka i solidnie oczyścicie skórę na głowie.

Olejowanie włosów olejem z orzecha włoskiego

Jak wspominaliśmy przed momentem, olejowanie włosów olejem z orzecha włoskiego jest fantastycznym pomysłem, szczególnie jeżeli posiadacie włosy o wysokiej porowatości. W Waszym wypadku efekty zastosowania tej substancji na włosy będą najbardziej oszałamiające. Olej jest lekki, dzięki czemu bez jakichkolwiek problemów rozprowadzicie go na swojej głowie. Do pokrycia całych włosów wystarczy Wam już jedna łyżka. Olej możecie zaaplikować na włosy bezpośrednio, prosto z dłoni – solo lub na podkład, np. z żelu aloesowego. Jeśli ta forma aplikacji do Was nie przemawia – spróbujcie dodać do oleju odrobinę wody i tak przygotowaną mieszanką spryskać włosy przy pomocy buteleczki z atomizerem (oczywiście po jej uprzednim wstrząśnięciu). Po spłukaniu oleju z włosów i umyciu ich jak zawsze zauważycie, że są one:

  • miękkie w dotyku i solidnie nawilżone,
  • wygładzone i lśniące,
  • lejące,
  • dociążone,
  • podatne na stylizację i układanie.

Jeżeli macie już swój ulubiony olej do olejowania i nie macie ochoty testować nowości, a jednak chcielibyście wypróbować, jak olej ten wpłynie na kondycję Waszej fryzury, wybierzcie szampon do włosów lub odżywkę do włosów, które mają w swoim składzie właśnie olej z orzecha włoskiego.

Czy można stosować olej z orzecha włoskiego na twarz?

Zdecydowanie tak. Ma on genialny skład, w którym znajdziemy kwas linolowy, kwas oleinowy oraz mnóstwo witamin (A, B, E). To właśnie dzięki temu może on tak dobrze wpływać na kondycję skóry.  Jaka cera doceni niesamowite działanie tego oleju? Przede wszystkim skóra sucha, z problemem łuszczycy, z egzemami i nawracającymi opryszczkami. W Waszym przypadku olej z orzecha włoskiego aplikowany na skórę okaże się zbawienny. To jednak nie wszystko. Działanie tego oleju docenią także osoby z cerami problematycznymi i trądzikowymi. Macie problem z coraz to nowymi niedoskonałościami na policzkach czole, brodzie i nie tylko? Koniecznie wypróbujcie ten niekomedogenny, niezapychający skóry olej na twarz. Nie powoduje on tworzenia się nowych pryszczy, zmian zapalnych i zaskórników (sprawdź >> ZASKÓRNIKI OTWARTE I ZASKÓRNIKI ZAMKNIĘTE - CZYM SĄ, CZYM SIĘ RÓŻNIĄ I JAKIE SKUTECZNE KOSMETYKI NA ZASKÓRNIKI POLECAMY?).

Ciekawostka! W składzie oleju z orzechów włoskich znajdziecie również kwas elagowy, który blokuje negatywny wpływ substancji rakotwórczych na naszą skórę. Z substancjami tego typu mamy niestety kontakt na co dzień i dlatego warto się przed nimi zabezpieczać.

Zalety aplikowania oleju z orzecha włoskiego na twarz

  1. Nie zostawia tłustego, nieprzyjemnego filmu na powierzchni twarzy.
  2. Działa silnie kojąco.
  3. Wykazuje właściwości regeneracyjne.
  4. Tonizuje skórę i przywraca jej naturalne, zdrowe pH.
  5. Solidnie nawilża i uelastycznia skórę.
  6. Zabezpiecza skórę przed negatywnym wpływem zewnętrznych czynników, które jej zagrażają.

Jaka cera polubi olej z orzechów włoskich?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, olej z orzechów włoskich to antidotum na problemy z cerą. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że jest on dedykowany przede wszystkim osobom, których skóra jest:

  • sucha lub normalna w stronę suchej,
  • zniszczona,
  • z pierwszymi oznakami starzenia – olej z orzecha włoskiego zapobiegania powstaniu na twarzy nowych zmarszczek i działa przeciwstarzeniowo,
  • szorstka, nieprzyjemna w dotyku i pozbawiona elastyczności – jeśli marzycie o skórze miękkiej jak u niemowlaka, musicie mieć ten olej.

Uroda to nie wszystko

Warto w tym miejscu podkreślić, że prourodowe właściwości oleju z orzecha włoskiego to nie wszystko co potrafi ta fenomenalna substancja. Ma ona także genialny wpływ na nasze zdrowie. Zabezpiecza nas przed grzybami, które mogłyby rozgościć się w naszym organizmie. Dodatkowo, wspiera ona pracę naszego układu pokarmowego i działa antyrakowo. Chroni nas przed chorobami jelit, m.in. nowotworem jelita grubego. Ponadto, olej z orzecha włoskiego działa:

  • łagodząco (wycisza stany zapalne w naszym organizmie),
  • przeciwbólowo,
  • odżywczo,
  • antybakteryjnie,
  • przeczyszczająco.

Co więcej:

  • reguluje napięcie nerwowe,
  • wspiera koncentrację,
  • pobudza naszą sprawność intelektualną,
  • wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego.

Inne, prourodowe zastosowania oleju z orzecha włoskiego

Olej z orzecha włoskiego może być także wykorzystywany do:

  • masażu (o tym jaki olejek do masażu wybrać przeczytacie szerzej TUTAJ),
  • aromaterapii (o aromaterapii w domu przeczytacie natomiast TUTAJ).

Podsumowanie

Olej tłoczony z orzechów włoskich to substancja, której popularność wciąż rośnie. Jeszcze kilka lat temu doceniany był jedynie w krajach śródziemnomorskich, a obecnie kupuje go (oraz produkty pielęgnacyjne mające go w składzie) coraz to więcej osób - także w naszym kraju. Absolutnie nas to nie dziwi. Olej ten to w końcu bogactwo witamin oraz niezbędnych naszej skórze i włosom kwasów omega-3. Olej z orzecha włoskiego dba o nasze włosy oraz skórę. Pielęgnuje, nawilża, chroni – musicie przetestować go we własnej łazience. Gwarantujemy, że będziecie zachwyceni efektami. My wciąż jesteśmy! Znacie olej z orzecha włoskiego?

A może od dawna jest on na półce Waszej łazienki?

pixelpixel