darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2023-02-03

Olej lniany – właściwości kosmetyczne oleju z nasion lnu

Olej lniany – właściwości kosmetyczne oleju z nasion lnu

Len to niesamowita roślina o niezwykle szerokim wachlarzu zastosowań. Wykorzystuje ją zarówno medycyna (len pomaga w leczeniu problemów jelitowych oraz żołądkowych), jak i branża kosmetyczna. W branży beauty spotkacie go pod dwoma postaciami. Pierwsza to siemię lniane, o którym pisaliśmy już na naszym blogu w TYM ARTYKULE. Druga to natomiast tłoczony z nasion lnu – olej lniany, na którym to skupimy się w dzisiejszym artykule. Jakie właściwości ma olej lniany, czy można go stosować zarówno w pielęgnacji skóry jak i włosów i wiele więcej. Zostańcie z nami do końca, jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te i inne – dotyczące oleju lnianego – pytania. Zapraszamy do dalszej lektury!

Podstawowe informacje nt. oleju lnianego – skład oleju z nasion lnu

Olej lniany to złoto-żółty tłuszcz roślinnego pochodzenia o słodko-gorzkim smaku, który świetnie wpływa na kondycję skóry oraz włosów, ponieważ jako jedyny ze wszystkich innych, roślinnych olejów wykorzystywanych przez branżę kosmetyczną ma w swoim składzie aż 90% niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Proporcja kwasów omega-3 do kwasów omega-6 jest w tym oleju niemal idealna.

Ogromnym atutem tej substancji jest zawartość, łagodzącego stany zapalne w organizmie kwasu ALA, czyli kwasu alfa-linolowego. W oleju lnianym znajdziecie także:

  • kwasy nasycone,
  • β-karoten,
  • luteinę,
  • działające nawilżająco i ujędrniająco witaminy z grupy B,
  • działającą odmładzająco i przeciwzmarszczkowo witaminę młodości, czyli witaminę E.

Sprawdź, jak działa witamina E w kosmetykach!

Jak produkowany jest olej lniany?

Olej lniany tłoczony jest mechanicznie z nasion lnu na zimno. Tłoczenie oleju w niewysokiej temperaturze pozwala mu zachować cenne właściwości. Warto w tym miejscu podkreślić, że wysokiej jakości olej lniany jest olejem z pierwszego tłoczenia i takie właśnie oleje powinniście wybierać. Gdy już zakupicie swój, przechowujcie go w ciemnej, szklanej i szczelnej butelce z dala od źródła światła oraz ciepła. Polecamy Wam przechowywać olej lniany na drzwiach lodówki.

Olej lniany w kosmetyce – gdzie znalazł zastosowanie?

Kosmetycznych zastosowań oleju lnianego jest mnóstwo, ponieważ jest on substancją niezwykle uniwersalną. Można go stosować zewnętrznie na twarz, ciało, włosy, paznokcie. Jest on olejem lekkim. Nie będzie zapychał porów, ani obciążał włosów – nie musicie się o to obawiać. Co ciekawe, stosowanie go na zewnątrz to nie jedyna forma stosowania oleju z nasion lnu. Olej lniany można także suplementować i poprawiać swoją urodę od wewnątrz, poprzez jego spożywanie – solo lub jako dodatek do posiłków.

Jakie właściwości kosmetyczne ma olej lniany?

  • Działa silnie nawilżająco.
  • Ma właściwości natłuszczające.
  • Uelastycznia skórę.
  • Działa łagodząco.
  • Przyśpiesza gojenie się drobnych ran i zadrapań.
  • Wspiera w walce z trądzikiem oraz łuszczycą.
  • Przeciwdziała stresowi oksydacyjnemu.
  • Zabezpiecza skórę przed szkodliwym dla niej promieniowaniem UV.
  • Spowalnia proces fotostarzenia się skóry.
  • Ma właściwości regenerujące i odbudowujące.
  • Odbudowuje uszkodzoną barierę hydrolipidową naskórka.
  • Wspiera leczenie atopowego zapalenia skóry oraz egzemy. 

Olej lniany w pielęgnacji twarzy i ciała

Olej lniany to naturalny kosmetyk, który ma genialny wpływ na skórę, zarówno na twarzy, jak i na ciele. Jego działanie najbardziej docenią osoby posiadające:

  • skórę z wszelakimi problemami dermatologicznymi, od trądziku, przez ASZ i egzemę, po łuszczycę i problemy z uszkodzonym płaszczem lipidowym,
  • skórę mieszaną – olej tłoczony z nasion lnu pomaga zapanować nad problemami z gospodarką wodno-tłuszczową skóry,
  • skórą przetłuszczającą się – olej lniany pomaga pokonać problem łojotoku, który w wielu przypadkach jest przyczyną trądziku (nadmiar łoju nie jest w stanie wyjść na zewnątrz przez zatkane pory, przez co w efekcie na twarzy pojawia się pryszcz lub zaskórnik).

Sprawdźcie: Zaskórniki otwarte i zaskórniki zamknięte - czym są, czym się różnią?

Stosując olej lniany na skórę twarzy oraz ciała regularnie, z pewnością zauważycie, że będzie ona bardziej spokojna, ukojona, wyciszona. Podrażnienia znikną, koloryt cery się wyrówna, a cienie pod oczami nie będą tak bardzo widoczne jak wcześniej. Ciekawostka! Wybieracie się na wakacje? Zabierzcie ze sobą olej lniany. Przyniesie ulgę poparzonej przez słońce skórze.

Jak stosować olej lniany na twarz?

Mamy na to kilka sposobów. Pierwszy polega na aplikowaniu na twarz czystego oleju lnianego. Olej ten z powodzeniem zastąpi Wam krem do twarzy lub aplikowane przed snem serum do twarzy o działaniu odżywczym i regenerującym. Innym pomysłem jest dodanie odrobiny olejku z nasion lnu do Waszych ulubionych kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Taki dodatek sprawi, że będą one bardziej skuteczne. Jeżeli nie lubicie robić kosmetyków sami, możecie też zdecydować się na gotowe, drogeryjne kosmetyki, które mają olej lniany w swoim składzie. Produkty z olejem lnianym bez problemu znajdziesz w ofercie naszej internetowej drogerii kosmetycznej Strefa Urody. Zapraszamy na zakupy!

Warto w tym miejscu wspomnieć, że olej lniany nadaje się do zabiegu OCM, czyli do oczyszczania twarzy olejami. Jeśli nie wiecie na czym ono polega, zapraszamy Was TUTAJ. Znajdziecie tam wszystko, co potrzebujecie wiedzieć na temat OCM.

Jak aplikować olej lniany na ciało? Oto nasze propozycje!

  1. Aplikujcie czysty olej lniany bezpośrednio na całe ciało po kąpieli. Polecamy Wam wsmarowywać go w ciało, kiedy jest one jeszcze mokre, zostawić olej na skórze na kilka minut, a następnie wytrzeć się ręcznikiem jak zawsze. Skóra na ciele będzie miękka jak u niemowlaka, przyjemna w dotyku i nawilżona. Olej z powodzeniem zastąpi Wam masło lub balsam do ciała. Koniecznie spróbujcie.
  2. Dodajcie olej do gotowego balsamu do ciała, np. do balsamu do ciała z masłem shea ORGANIQUE Eternal Gold. Ta opcja przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy nie lubią oleistych konsystencji. Jeśli to właśnie wy – spróbujcie podejść do oleju z lnu w ten właśnie sposób. Konsystencja wciąż będzie taka jaką lubicie, a działanie balsamu – dzięki dodatkowi oleju – będzie silniejsze.
  3. Stosujcie olej miejscowo. Jeżeli macie problem z przesuszonymi łokciami lub kolanami, wsmarujcie w nie kilka kropel oleju lnianego. Świetnym pomysłem jest także wsmarowanie oleju w stopy. Jeśli Wasze pięty są ciągle suche, nasmarujcie je olejem, włóżcie skarpetki i połóżcie się spać. O poranku Wasze stopy będą jak nowe.
  4. Olej lniany sprawdzi się również jako olej do masażu. Możecie wykorzystać go do masażu całego ciała. Wystarczy, że odrobinę olejku wsmarujecie w uda, brzuch lub inną część ciała, którą planujecie masować i przejdziecie do masażu. Masaż możecie wykonywać dłońmi, masażerem lub bańkami chińskimi. Wybór zależy od Was i tego co lubicie. Masaż dłońmi będzie delikatniejszy. Masaż bańkami to już cięższy kaliber, ale świetnie działa na cellulit. Wybierzcie sami!

Olej lniany a ciąża

Jeśli jesteście w ciąży i wahacie się czy możecie korzystać z oleju lnianego w pielęgnacji, odpowiadamy – tak! Może on być stosowany zarówno w pielęgnacji ciężarnych, jak i dzieci. Jeżeli macie wątpliwości, ponieważ Wasza sytuacja jest specyficzna, maluch choruje, a Wy macie ekstremalnie duże problemy skórne podczas ciąży – skonsultujcie temat ze swoim lekarzem! W standardowych przypadkach nie ma przeciwwskazań do stosowania oleju z nasion lnu w ciąży.

Olej lniany w pielęgnacji włosów – czy można aplikować go na włosy?

Tak, olej tłoczony z nasion lnu można bez obaw aplikować na włosy. Stosując go regularnie, szybko zauważycie, że będą one silniejsze, grubsze i odżywione. Jest to zasługa znajdujących się w składzie oleju lnianego, silnie odżywczych kwasów omega-3. To jednak nie jedyne pozytywne aspekty stosowania oleju lnianego na włosy i skórę głowy. Olej ten stymuluje wzrost nowych włosów i hamuje wypadanie tych, które już mamy. Ponadto wykazuje on działanie regenerujące, nabłyszcza włosy, wygładza, ujarzmia i poprawia ich ogólną kondycję, dzięki czemu sprawiają one wrażenie zdecydowanie zdrowszych. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o tym, że olej lniany aplikowany na skalp pomaga wygrać z łuszczycą, zapaleniem skóry głowy oraz łupieżem.

Olej z lnu na włosy – kto powinien go przetestować?

Olej ten może stosować właściwie każdy, bez względu na typ włosa jaki posiada. Nie ulega jednak wątpliwości, że najlepsze efekty zauważą u siebie osoby, których włosy są wysokoporowate, suche i zniszczone. Efekty stosowania oleju lnianego na włosy przypadną również do gustu wszystkim tym, których włosy niesamowicie szybko się przetłuszczają. Olej z nasion lnu normalizuje wydzielanie łoju, dzięki czemu włosy przestaną się tak szybko przetłuszczać.

Olejowanie włosów olejem lnianym – czy warto?

Olejowanie włosy olejem lnianym to świetny sposób. Najlepiej zadziała ono, kiedy zaaplikujecie olej na włosy na całą noc. Wieczorem wetrzyjcie olej w całe włosy (polecamy Wam je nieco zwilżyć lub zaaplikować na nie podkład z żelu aloesowego) i dobrze je zabezpieczcie, aby nie pobrudzić swojej pościeli. Rano umyjcie włosy dwa razy, zaaplikujcie na nie odżywkę i wysuszcie je letnim powietrzem suszarki. Po nocnym olejowaniu Wasze włosy będą prezentowały się tak pięknie, jak po wyjściu z salonu fryzjerskiego.

Suplementacja, czyli o piciu oleju lnianego

Picie oleju lnianego to także świetny sposób na poprawę kondycji Waszej skóry oraz włosów. Oczywiście pamiętajcie, aby do picia wybrać spożywczy olej lniany, gdyż w sklepach dostępne są zarówno te spożywcze, jak i kosmetyczne, i o ile olej spożywczy możecie zaaplikować np. na włosy, o tyle nie polecamy Wam picia oleju kosmetycznego. Jakie efekty przyniesie regularne picie oleju? Skóra będzie gładsza i widocznie bardziej nawilżona. Trądzik, aktywne stany zapalne, wysypki? Zapomnicie o nich! Skóra będzie mniej wrażliwa na podrażnienia. Co ciekawe, niektórzy twierdzą, że systematyczne picie oleju lnianego pozwala wyciszyć objawy AZS (atopowego zapalenia skóry).

WAŻNE! Każdą suplementację polecamy Wam wcześniej skonsultować ze swoim lekarzem, czy to lekarzem rodzinnym, czy w tym przypadku – dermatologiem. Nie polecamy suplementowania się na własną rękę bez uprzedniego wykonania pełnego pakietu badań, gdyż tak naprawdę nie macie pojęcia czego Wasz organizm potrzebuje, a co ma w nadmiarze. Sprawdźcie to, a dopiero potem zdecydujcie się na suplementację.

Podsumowanie

Reasumując, o zaletach i kosmetycznych właściwościach oleju lnianego można mówić wiele. Jest ich naprawdę dużo. Jeśli nigdy wcześniej nie mieliście okazji sprawdzić tego na sobie, najwyższy czas to zmienić. Efekty pozytywnie Was zaskoczą, nie mamy co do tego absolutnie żadnych wątpliwości.    

Polecane

pixelpixel