darmowa dostawa od 200,00 zł
14 dni na zwrot
Wysyłka w 1-2 dni
2023-06-12

Olejek łopianowy w kosmetyce – czy można stosować go na twarz, jak działa na włosy i wiele więcej

Olejek łopianowy w kosmetyce – czy można stosować go na twarz, jak działa na włosy i wiele więcej

Olejek łopianowy to substancja, który od lat cieszy się niesamowitą popularnością w kosmetyce. W ostatnim czasie jego popularność jednak wzrosła. Okazało się bowiem, że ma on genialny wpływ nie tylko na naszą skórę, ale również na włosy. Ten naturalny eliksir ma wiele zalet i może okazać się idealnym naturalnym kosmetykiem, dla osób, które właśnie takich produktów pielęgnacyjnych szukają. Jak pozyskiwany jest olejek łopianowy, jakie właściwości ma olejek łopianowy i jak wpływa ona na naszą cerę oraz włosy. Czy w ogóle warto mieć go w łazience? Na te i inne pytania odpowiedzi szukajcie poniżej. W tym artykule wszystko dokładnie Wam wyjaśnimy!

Łopian – co to za roślina?

Łopian to roślina, którą spotkać można w Azji oraz Europie – także w naszym kraju. Wygląda dość specyficznie i łatwo ją rozpoznać. Ma niewielkie, różowe kwiatostany i duże liście w kształcie serca. Roślina ta posiada spory korzeń, który to właśnie wykorzystywany jest do produkowania oleju z niej. I choć wielu z nas wydaje się, że łopian to tylko zbędny chwast, który przyczepia się do naszych ubrań, kiedy spacerujemy łąką – nic bardziej mylnego. Wiele włosomaniaczek „dałoby się za niego pokroić’.

Olejek łopianowy DIY – jak zrobić olejek łopianowy w domu?

Jest to wbrew pozorom naprawdę proste. Potrzebujecie zaopatrzyć się w świeże korzenie łopianu, oliwę z oliwek wysokiej jakości oraz ewentualnie olejek eteryczny i paprykę chili. Te dwa ostatnie to składniki opcjonalne. Świeży korzeń łopianu należy zostawić do wyschnięcia, co potrwa około dwa / trzy dni. Następnie należy go posiekać, zmiażdżyć i umieścić w szczelnym słoiku. W następnym kroku słoik należy napełnić oliwą i opcjonalnie dodatkami. Zamknięty ‘olejek łopianowy’ odstawcie w miejsce chłodne i ciemne na co najmniej cztery tygodnie do maksymalnie sześciu tygodni. Średnio raz w tygodniu polecamy Wam otwierać taki słoik i pozbywać się z niego nagromadzonego powietrza oraz sprawdzać czy wszystko z nim w porządku. Po 4/6 tygodniach pozbądźcie się łopianu i dodatków, przelewając powstały olejek przez sitko do nowej, ciemnej butelki. Gotowe!

Skład olejku łopianowego – jakie składniki aktywne w nim znajdziemy?

Pozyskiwany z korzeni oraz liści łopianu olejek łopianowy to substancja naturalna, która ma w swoim składzie szereg fenomenalnych składników aktywnych. Można w nim znaleźć niezbędne dla zdrowia skóry, odżywiające ją i pomagające jej zachować elastyczność kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy (omega-6), kwas oleinowy (omega-9) i kwas palmitynowy. Ponadto znajdziemy w nim inulinę, fitosterole i flawonoidy, a także związki poliacetylenowe, garbniki oraz witaminy. Olejek łopianowy to źródło witaminy A i E oraz witamin z grupy B. Zawarta w nim witamina A jest niezwykle ważna dla zdrowia skóry, dokładnie tak samo jak witamina E, która ma działanie nawilżające i odżywcze. To jednak wciąż nie wszystko. Olejek z liści łopianu to także skarbnica minerałów: magnezu, cynku, żelaza, potasu, selenu.

Jakie właściwości ma olejek łopianowy?

Olejek łopianowy ma wiele cennych dla skóry i włosów właściwości. Oto kilka z nich!

  1. Nawilża i odżywia skórę. Olejek łopianowy jest bogaty w kwasy tłuszczowe, o których wspominaliśmy akapit wyżej. To właśnie dzięki nim może on nawilżać skórę i poprawiać jej naturalną elastyczność.
  2. Przeciwdziała przesuszaniu się skóry. Dzięki niezwykłym nawilżającym właściwościom, olejek łopianowy pomaga w zatrzymywaniu wilgoci w skórze, zapobiegając jej przesuszeniu. Może być on szczególnie korzystny dla osób z suchą lub łuszczącą się skórą na twarzy.
  3. Łagodzi podrażnienia skóry, działa przeciwzapalnie i wykazuje działanie łagodzące, kojące, wyciszające. Świetnie sprawdza się on w łagodzeniu podrażnień skóry, np. zaczerwienień, swędzenia, łagodnych oparzeń słonecznych czy ukąszeń owadów.
  4. Przyspiesza gojenie się ran. Olejek łopianowy przyśpiesza proces gojenia się ran i drobnych uszkodzeń skóry. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, a ponadto pomaga zapobiegać infekcjom i stymuluje regenerację tkanek.
  5. Wspomaga zdrowie włosów, wzmacnia je i chroni. Olejek łopianowy jest powszechnie stosowany w pielęgnacji włosów. Nawilża skórę głowy, redukuje łupież i wspomaga zdrowy wzrost włosów. Może również pomóc we wzmocnieniu i ochronie włosów, zapobiegając ich łamliwości i wypadaniu.
  6. Działa antyoksydacyjnie. Aplikowany na skórę regularnie, pomaga w zwalczaniu wolnych rodników i chroni skórę przed stresem oksydacyjnym, spowodowanym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska, np. SMOG.

Olejek łopianowy w pielęgnacji twarzy – jak go stosować i czy warto nakładać go na skórę?

Olejek łopianowy to substancja naturalna wykorzystywana przez branżę beauty dzięki swoim świetnym właściwościom, które zawdzięcza ona ogromowi witamin oraz przeciwutleniaczy jakie ma w składzie. Jak olejek z korzenia łopianu wpływa na naszą skórę?  Aplikując go regularnie przyczyniamy się do spowolnienia starzenia naszej cery – zmarszczki pojawiają się na niej później, a te które już są, wydają się wypełnione i mniej widoczne. Ponadto, jak się okazuje olejek łopianowy to substancja, którą polubią osoby borykające się z:

  • egzemą,
  • trądzikiem,
  • atopowym zapaleniem skóry.

Jak stosować olejek łopianowy na twarz? Możecie aplikować go bezpośrednio na twarz, jednak z racji tego, że jest on olejem bardzo tłustym, nie polecamy robić tego rano. Aplikujcie go na skórę podczas wieczornej pielęgnacji, omijając oczywiście okolice oczu, ponieważ może on je podrażnić. Jeśli nie lubicie tłustej warstwy na swojej skórze polecamy Wam dodanie go do kremu, który stosujecie lub zmieszanie go z czystym kwasem hialuronowym bądź żelem aloesowym, np. Holika Holika Aloe 99% Żel wielofunkcyjny 250ml albo REVERS INelia Wielofunkcyjny Żel do twarzy i ciała 99% Soothing Aloe Vera 250ml, i aplikowanie go na twarz w tej właśnie formie.      

Olejek łopianowy na włosy - jak działa?

  • PRZYŚPIESZA POROST WŁOSÓW I HAMUJE ICH WYPADANIE. Olej z korzenia łopianu zawiera w swoim składzie wszystkie witaminy i minerały, których brak sprzyja wypadaniu włosów. To właśnie dzięki nim jest on w stanie przyśpieszać wzrost kosmyków na naszej głowie.
  • ŁAGODZI OBJAWY ŁUPIEŻU I INNYCH PROBLEMÓW SKÓRNYCH SKAPLU. Olej z korzenia łopianu świetnie radzi sobie z ewentualnymi podrażnieniami skóry głowy, jej nadmiernym swędzeniem, które może się w ich skutek pojawić, a także z łupieżem. Wspiera on regenerację naskórka na głowie, przez co wycisza podrażnienie, które się pojawiło i minimalizuje jego objawy, takie jak swędzenie oraz zaczerwienienie.
  • WZMACNIA WŁOSY. Korzeń łopianu ma szereg fenomenalnych właściwości, a produkowany z niego olej, dzięki temu, że ma w swoim składzie witaminę A oraz niezbędne naszym włosom nienasycone kwasy tłuszczowe, świetnie odżywia nasze kosmyki i wzmacnia znajdujące się w naszej skórze głowy cebulki. Dzięki temu, że cebulki są mocniejsze i zdrowsze, włosy które z nich wyrastają również są zdrowsze i zdecydowanie mniej łamliwe. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w oleju łopianowym znajdują się wszystkie aminokwasy, których nasz organizm potrzebuje do wyprodukowania białka, dzięki któremu powstają nasze piękne, długie i zachwycająco lśniące włosy.

Jak stosować olejek z korzenia łopianu na włosy?

Olejek łopianowy możecie aplikować na włosy na różne sposoby.

  1. Po pierwsze świetnie sprawdzi się on w roli wcierki. Wetrzyjcie go w skalp i delikatnie masujcie, a następnie załóżcie turban z ręcznika i zostawcie na głowie na około dwie, do nawet trzech godzin. Po tym czasie dokładnie umyjcie włosy (najlepiej dwukrotnie), aby pozbyć się wszystkich resztek oleju.
  2. Innym sposobem jest przygotowanie specjalnej, domowej maseczki do skóry głowy, którą także polecamy Wam zostawić na głowie do 3 godzin. Jest zrobienie jest dziecinne proste. Wystarczy, że zmieszacie ze sobą olej łopianowy i miód, który także działa na cebulki naszych włosów pobudzająco.   
  3. Świetnym pomysłem, jeżeli nie macie oleju łopianowego i nie chcecie go kupić lub przygotować, jest również zainwestowanie w gotowe, drogeryjne kosmetyki do włosów, które mają go w swoim składzie. Są to np. Szampon przeciw wypadaniu włosów z wyciągiem z Łopianu PB Bio Pharma Laboratory Bio 200ml, Bio Pharma Laboratory Bio Szampon przeciwłupieżowy z wyciągiem z Łopianu 200ml lub Herbaria Wcierka Banfi z wyciągiem z łopianu 250ml.
  4. Ostatnia i jedna z najbardziej popularnych metod to olejowanie włosów, które polega na aplikowaniu oleju na włosy w celu nawilżenia ich, odżywienia i ochrony. Kilka kropel oleju należy wetrzeć we włosy na ich długości i zostawić na nich na co najmniej godzinę, a jeżeli możecie to nawet na całą noc. Oczywiście pamiętajcie, że ilość i częstotliwość olejowania włosów olejem łopianowym zależy od indywidualnych potrzeb i kondycji włosów. Obserwujcie je i w oparciu o te obserwacje dostosujcie częstotliwość olejowania do potrzeb Waszych kosmyków.

Sprawdźcie także: Podkład pod olejowanie włosów. Co nałożyć pod olej?

Czy olej łopianowy uczula? Niepożądane efekty uboczne stosowania oleju z korzenia łopianu w pielęgnacji skóry i włosów

Ryzyko wystąpienia niechcianych przez nas skutków ubocznych i reakcji alergicznych po zaaplikowaniu na skórę bądź skalp olejku łopianowego jest niewielkie. Jeżeli jednak macie skłonności do alergii, polecamy Wam wykonanie próby uczuleniowej, która ograniczy je do minimum. Zaaplikujcie olejek na niewielką, niewidoczną część skóry i sprawdźcie czy nie pojawi się na niej wysypka, podrażnienie, zaczerwienienie lub inny problem. Jeśli nic takiego nie wystąpi, śmiało możecie aplikować olej z korzenia łopianu na twarz i skórę głowy.

Czy warto włączyć olejek łopianowy do swoich pielęgnacyjnych rytuałów?

Zdecydowanie tak. Ma on świetne właściwości i stosowany regularnie pozytywnie oddziałuje na skórę oraz włosy, przez co poprawia ich kondycję. Absolutnie nie dziwi nas, że producenci kosmetyków tak chętnie dodają go do swoich produktów. My już się w nim zakochaliśmy – teraz czas na Was?

Czy olej z korzenia łopianu to dla Was coś nowego? A może od dawna wykorzystujecie go w swojej pielęgnacji?

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3561 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-26
szybka realizacja-polecam!
2024-04-21
Wszystko ok, kosmetyki dobrej jakości, szybka wysyłka, polecam sklep.
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel