Rogowacenie okołomieszkowe – co to jest i jak się go pozbyć?
Rogowacenie okołomieszkowe to problem, z którym boryka się naprawdę sporo osób. Wiele z nich nawet nie zdaje sobie sprawy, że mają do czynienia z dolegliwością, fachowo nazywaną, właśnie rogowaceniem okołomieszkowym. Jest ono mylone z alergią, trądzikiem, wysypką nieznanego pochodzenia. Czym jest rogowacenie okołomieszkowe, jak je rozpoznać, dlaczego nas dotyka i jak sobie z nim poradzić? W tym artykule postaramy się rozwiać jak najwięcej wątpliwości z nim związanych. Jeżeli interesuje Was ten temat, a czerwone krostki na nogach i ramionach spędzają Wam sen z powiek, koniecznie przeczytajcie ten artykuł! Jest właśnie dla Was!
Czym jest rogowacenie okołomieszkowe?
Rogowacenie okołomieszkowe - nazywane po łacinie keratosis piliaris - to niegroźna dolegliwość, której przyczynami jest zaburzone rogowacenie naskórka w miejscach, w których uchodzą na naszej skórze gruczoły łojowe, a także keratynizacja naskórka. Problem dotyka w większości kobiety i zauważalny jest zazwyczaj na powierzchni nóg (ud) oraz rąk. Tworzące się na ich powierzchni krostki / keratynowe czopy przypominają coś na kształt tzw. gęsiej skórki. Niestety, nie wyglądają one zbyt estetycznie, a skóra w ich okolicy jest zwykle mocno przesuszona. Często powoduje ona dyskomfort oraz krępację. Rogowacenie okołomieszkowe uznaje się za schorzenie o podłożu genetycznym, które jest bezpośrednio związane z niewłaściwym wchłanianiem witaminy A. Zdarza się także, że jest ono problemem nabytym, który pojawia się wraz z przyjmowaną farmakoterapią. Na rogowacenie okołomieszkowe narzekają zwykle osoby przyjmujące glikokortykoidy. Bardzo często idzie ono również w parze z chorobą, jaką jest rybia łuska, trądzik, AZS, Zespół Cushinga lub Zespół Downa. Zauważa się także występowanie rogowacenia okołomieszkowego u osób z zaburzeniami endokrynologicznymi i naczynioruchowymi. Warto w tym miejscu podkreślić, że problem nieestetycznie wyglądających keratynowych czopów zaostrza się zimą i jesienią, kiedy często przebywamy w dogrzewanych, suchych pomieszczeniach o niskiej wilgotności.
Jakie są objawy rogowacenia okołomieszkowego?
Jak rozpoznać, że zmiany, które pojawiły się na powierzchni naszej skóry są zmianami bezpośrednio związanymi z rogowaceniem okołomieszkowym? Oto objawy, które mogą Was nakierować:
- wyjątkowa szorstkość i suchość skóry,
- pogrubienie skóry,
- mocne zaczerwienienie naskórka,
- świąd i pieczenie,
- wrastające włoski.
Jak poprawić kondycję skóry borykającej się z rogowaceniem okołomieszkowym?
Na stan skóry z rogowaceniem okołomieszkowym mają wpływ:
- pogoda i wilgotność powietrza. Osoby borykające się z tą przypadłością zauważają, że stan ich cery poprawia się latem, a pogarsza zimą, kiedy w mieszkaniu jest niska wilgotność. Okresowe pogorszenia są często zauważalne w przypadku tej ‘choroby’. Aby im zapobiec, jak najczęściej wietrz mieszkanie / biuro, w którym przebywasz. Zainwestuj w dobry nawilżacz powietrza.
- Dym tytoniowy. Przebywanie w pomieszczeniu, gdzie ludzie palą lub palenie samemu, także intensyfikuje problem rogowacenia okołomieszkowego. Ogranicz przebywanie w takich pomieszczeniach do minimum i – jeżeli palisz – rzuć papierosy. Mają one negatywny wpływ na cały Twój organizm, również na kondycję skóry.
- Kurz. Przebywanie w niewietrzonych, zakurzonych pomieszczeniach także może mieć wpływ na zaognienie problemów skórnych. Odkurzaj najczęściej jak to możliwe. Zrezygnuj z tzw. łapaczy kurzu, dywanów oraz niepotrzebnych bibelotów i zainwestuj w solidny oczyszczacz powietrza.
- Ubrania. Wbrew pozorom one także mogą mieć bezpośredni wpływa na to, jak wygląda nasza skóra i czy rogowacenie okołomieszkowe naskórka się wycisza czy też zaognia. Polecamy Wam zrezygnowanie z obcisłych, nieprzepuszczających powietrza ubrań z poliestru. Zamiast tego wybierajcie oddychającą, stosunkowo luźną odzież z wiskozy, bawełny, lnu, jedwabiu. Jesteśmy pewni, że wymieniając garderobę na taką, która jest przyjazna Waszej skórze, szybko zauważycie poprawę jej stanu.
- Dieta. Osoby borykające się z rogowaceniem okołomieszkowym powinny wybierać produkty bogate w witaminy A oraz C. Warto także włączyć do swojej diety produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Okazuje się bowiem, że poprawiają one ogólną kondycję skóry, która jest wówczas odpowiednio natłuszczona, nawilżona, nawodniona. Unikaj cukru, smażenia i produktów wysoko przetworzonych. Dbaj odpowiednie nawodnienie organizmu i zastąp śmieciowe jedzenie zdrową dietą!
Nie rób tego, jeśli masz problem z rogowaceniem okołomieszkowym!
- Zrezygnuj z wysuszających kosmetyków do pielęgnacji ciała – mydłom i innym zawierającym alkohol środkom myjącym mówimy stanowcze nie!
- Agresywne peelingi? Nie tym razem. Postaw na delikatny peeling enzymatyczny! Gruboziarnisty peeling do ciała może tylko zaostrzyć stan zapalny.
- Szczotkowanie ciała na sucho nie jest dla Was. Mimo, że ma ono szereg fantastycznych właściwości i świetnie wpływa na kondycję skóry, u osób z rogowaceniem okołomieszkowym, totalnie się nie sprawdza. Szczotkowanie może ‘rozdrapać’ krosty i spotęgować problem, a także przyczynić się do ewentualnego nadkażenia zmian, w miejscu których pojawią się później ropne wykwity.
SPRAWDŹ: SZCZOTKOWANIE NA SUCHO I ZBAWIENNE EFEKTY, JAKIE DAJE TEN ZABIEG.
Rogowacenie okołomieszkowe a pielęgnacja skóry
W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że nie istnieje jeden skuteczny i działający na wszystkich sposób na wyleczenie rogowacenia okołomieszkowego. Jeśli problem jest silny, świąd jest nie do zniesienia i nie wiecie już jak poradzić sobie z problemem we własnym zakresie – koniecznie udajcie się na konsultację z dermatologiem, który wdroży odpowiednie leczenie i zminimalizuje częstotliwość oraz agresywność zmian skórnych na Waszym ciele. W trakcie leczenie rogowacenia okołomieszkowego poleca się stosować kosmetyki przeciwzapalne, nawilżające, kojące i wyciszające skórę. Warto, aby w ich składzie znalazł się takie składniki, jak np. mocznik, który działa na skórę antyseptycznie, złuszczająco i regenerująco.
Mocznik a pielęgnacja cery z rogowaceniem okołomieszkowym
Działanie mocznika docenią cery wrażliwe, skłonne do podrażnień i alergii, a także te cierpiące właśnie na rogowacenie okołomieszkowe. Mocznik ma właściwości keratolityczne, dzięki którym jest w stanie zmniejszać grubość rogowej warstwy naszego naskórka. Jeśli borykacie się z keratynowymi czopami na swojej skórze i szukacie silnie nawilżającego kosmetyku, który choć na chwile ukoi skórę i uwolni Was od suchości oraz swędzenia, koniecznie przetestujcie:
- półtłusty krem z mocznikiem do twarzy i ciała dla skóry wrażliwej i skłonnej do alergii CREMOBAZA 10%, który jest bezzapachowy i przetestowany przez dermatologów pod kątem jego wpływu na naszą skórę. Wygładza, zmiękcza i przynosi ulgę. Możecie go stosować – jeżeli istnieje taka potrzeba – nawet kilka razy dziennie.
- Bogaty balsam do ciała Cica Repair dla skóry bardzo suchej i wrażliwej od Mixa to kolejny produkt z mocznikiem, który Wasza skóra pokocha. Jego bogaty, przemyślany skład sprawi, że świąd zniknie, a Wy odzyskacie utracony przez rogowacenie okołomieszkowe komfort codziennego funkcjonowania.
- Barierowy balsam do ciała i rąk dedykowany skórze suchej i atopowej Vis Plantis Atopy Skin to kosmetyk z mocznikiem, który powstał z myślą o cerach atopowych, swędzących, z tendencją do przesuszania i pękania. Bezzapachowy i nieuczulający. Gwarantujemy, że Wasza skóra go pokocha!
SPRAWDŹ: Mocznik w kosmetyce – właściwości, działanie, przeciwwskazania
Kwas salicylowy a pielęgnacja cery z rogowaceniem okołomieszkowym
Innym składnikiem aktywnym, który świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry z problemem rogowacenia okołomieszkowego jest kwas salicylowy, który działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i oczyszczająco. Kwas salicylowy jest nieoceniony w walce z nadprodukcją sebum. Redukuje problem zrogowaciałego naskórka i z powodzeniem może być aplikowany na skórę podrażnioną, cienką, suchą. Oczywiście w odpowiednim stężeniu! Nie zapominajmy o tym.
SPRADŹ: KWAS SALICYLOWY W PIELĘGNACJI
Masło shea w pielęgnacji skóry z rogowaceniem okołomieszkowym
Masło shea to kolejny składnik kosmetyczny, który pokocha skóra z problemem rogowacenia okołomieszkowego. Ma ono wiele cennych właściwości. Natłuszcza skórę, solidnie ją odżywia, wzmacnia i koi. Dodatkowo działa też przeciwbakteryjnie. Jeżeli poszukujecie balsamu do ciała, który da Waszej skórze odżywczego ‘kopniaka’ i choć na chwilę pozwoli Wam zapomnieć o swędzeniu, ściągnięciu i pieczeniu związanym z krostami i rogowaceniem okołomieszkowym, koniecznie przetestujcie:
- Masło Shea Słodki Migdał od NACOMI. W maśle tym jest aż 90% czystego masła shea. Pięknie nawilża, uelastycznia, zmiękcza, odżywia i koi, tworząc otulającą warstwę na powierzchni Waszej skóry. Zapach tego produktu skradnie Wasze serca!
- Masło Shea Pomarańcza i Macadamia to kolejna propozycja marki NACOMI, która wspiera odbudowę i regenerację uszkodzonego naskórka. Przywraca skórze utraconą elastyczność, nawilża i wygładza. Świetny produkt o wysokiej wydajności, który jest dostępny w naszej drogerii internetowej Strefa Urody już za nieco ponad 15 złotych.
- Masło do ciała Masło Shea i Zielona kawa od Green Pharmacy to kosmetyk, który nie tylko działa odmładzająco i jest naturalnym filtrem przeciwsłoneczny, ale także genialnie sprawdza się w pielęgnacji skóry zrogowaciałej, z wrastającymi włoskami i keratynowymi czopami. Możecie go nakładać na każde miejsce na ciele, które tego potrzebuje.
SPRAWDŹ: MASŁO SHEA W KOSMETYKACH
Podsumowanie
Rogowacenie okołomieszkowe to zaburzenie dermatologiczne, z którym stosunkowo ciężko wygrać, szczególnie jeśli przyczyną jego występowania jest genetyka. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy bezradni. Z powodzeniem możemy wyciszyć problem, ukoić naszą skórę i stosując się do określonych zasad, żyć z nim komfortowo. Kluczem do sukcesu jest wizyta u dermatologa, odpowiednia dopasowana do potrzeb skóry – delikatna, kojąca i uspokajająca skórę – pielęgnacja oraz zmiana niektórych nawyków. Rezygnacja z przetworzonej żywności i używek, oddychająca odzież i dobry nawilżacz oraz oczyszczacz powietrza – te kwestie z pewnością przyczynią się do polepszenia kondycji Waszej, objętej problemem, skóry.